Showing posts sorted by relevance for query radar. Sort by date Show all posts
Showing posts sorted by relevance for query radar. Sort by date Show all posts

Tuesday, October 22, 2024

October 22

12:15 AM Meek Donald.

22 can be a symbolic number. It can stand for 2 swans. 2 White swans like in Dire Straights song i just posted about. How about 2 lotus petals?

I recently discovered that the eye of Horus were actually 2 and they turned into lotuses (the missing link between Ancient Egypt and Buddhism which draws from Hinduism).

How about the face of Buddha? In all depictions i've seen so far and never figured, the eyebrows seem to represent 2 stylized lotus petals put together.

The middle way is Buddha's way of life. "In his first sermon, the Buddha taught that neither the extreme of indulgence nor the extreme of asceticism is acceptable as a way of life".

1:00 Meanwhile, the opposition (Yeah me too first i thought it was Kamala but still worth posting)



1:50 Brâncuși gave Romanians a huge Shivalinga in Tg.Jiu and the whole world Mlle (miss) Pogany. Pogany is a Hungarian name though.

2:55 Un contabil trimite jumătate din bugetul nostru (zeci de miliarde de euro) în alte conturi, de 34 de ani.

3:00 Heaven's gate? Ăia care se leagănă în tricouri și blugi sunt polițiști sau figuranți într-o scenetă. Alexandra Măceșanu. Luiza Melencu.

5:03 Princess X by Brâncuși... I didn't say nothing...

5:10 How about this one?

5:55 Coincidence of the day.

6:10 Toți trepădușii din media românească se pricep la orice, inclusiv la tehnică militară.

Piloții de pe F16 nu au nevoie de "contact vizual" cu ținta.

Mai mult decât atât, piloții de pe F16 începând de la block 50 (diferența între 50 și 52 la care au fost îmbunătățite (upgraded) cele cumpărate din Portugalia este doar motorul) au la dispoziție o nouă însușire a avionului (feature). Tactical data link.

Asta le permite să primească date (în video-ul următor, display-ul din dreapta, cel din stânga este propriul radar) de la radare de la sol sau de la alte avioane.

Dacă drona era văzută de un radar de la sol care are această însușire, ținta apărea și pe ecranul avionului, tot ce avea de făcut pilotul era să apese un buton să "lock the target" și să trimită o rachetă.

E adevărat, rachetele sunt foarte scumpe, una AMRAAM din cele contractate recent de România din SUA poate depăși un milion de dolari bucata, în funcție de versiune. O rachetă sidewinder, parte din același contract, care poate merge până la 22 mile (aprox. 35 km) e puțin mai ieftină.

Motivul pentru care sunt atât de scumpe este că în afară de sistemul de ghidare inerțial, au datalink, deci pot fi ghidate de radarul din avion, de un radar de la sol sau de propriul radar.

Da, cred că aceste caracteristici transformă avionul într-un lansator de rachete zburător, repet, fără nevoie de contact vizual.

Unul din motivele pentru care avioanele mai noi, ca de exemplu F35 nu mai sunt atât de rapide. 1.6 Mach față de 2.25 pentru F16.

Însă și avionul țintă are mai multe opțiuni în momentul când detectează că o rachetă a fost locked pe el.

Prima ar fi bruiajul. La 330 km distanță de exemplu, sau la max cât poate opera un AMRAAM, are timp chiar și să aterizeze și să se ascundă într-un hangar de beton. Bine, cu o rachetă după el. Ok, închizi ușa la hangar.

Mai scriau domniile lor, spre panica dvs., că un pilot de F16 nu poate vedea o dronă, și din cauză de diferență de viteză. Dar dacă drona stă pe loc? Asta ne-ar lăsa fără opțiuni în fața dronelor de mici dimensiuni?

Pe radar se vede mărimea și viteza dronei respective. Ce faci, trimiți 2 F16 și 2 F18 pentru o mică dronă care merge prea încet și nu poate fi văzută? Dar cu elicopterele ce faci?

Saturday, October 19, 2024

October 19

1:45 AM Spune-mi ce radar ai ca să-ți spun cine ești dacă exiști.

Ok se pare că am greșit. Cele 17 F16 Block 50/52 cumpărate din Portugalia folosesc radarele mai vechi AN/APG-68 (V5 introdus în Block 25 @year 2000, pulse doppler, look down, shoot downV9 - SAR, 110 km, România nu e pe listă) cu rază de acțiune mult mai scurtă decât AN/APG-83 (80 km vs 370 km).

Care sunt derivate din AN/APG-81 și AN/APG-77 de pe F35 și F22 care abia în acest moment sunt instalate pe avioanele F16 US Air Force și Taiwan Air Force Block Block 50/52. Nu îmi este clar ce radar au cele cumpărate din Norvegia.

2:33 Am găsit pe un forum că MIG-21 Lancer modernizat de ELBIT a avut radar AESA (ca opțiune), care este mai avansat decât AN/APG-68 V5 . Pe un alt forum din 2012. Nu știu dacă acea opțiune s-a materializat vreodată.

3:13 Putin, influencer. Jocul sinistru de-a uite drona nu e drona pare menit să orneze bântuie alegerile de mâine din Moldova.

8:53 Believe it or not. Câine pe piramidă, la știri. Coboară singur. La cât de vizitată e piramida și totuși nu l-a filmat nimeni urcând.

7:38 PM Edina Pop. Da știu, e foarte autentic, fiindcă în formație mai este cel puțin un maghiar pe care îl recunosc imediat. Dar sunt aproape sigur că toți sunt. Noongars, magars, mongols, etc..

Thursday, September 22, 2022

September 22

8:00 Woke up in pain. There are two possible sources. The AC at Apt.2 where the wall is also dusty (never cleaned after cuts done during windows installation, can't get close because of too much junk that also scares me) or the windows across the alley where insulation have been left exposed since yesterday and they went to work on the other side of the building already. Building 3 or C has been left like that for more than a month.

Read the news. I just wrote about T.Gondii and they came up with something. And something else.

8:57 Războiul lui Putin servește încălzirii globale. Arzând mai puțin gaz metan și mai mult cărbune, se degajă mai mult bioxid de carbon, ce reține mai multă căldură solară în atmosferă.

9:16 Biden wants to build small scale nuclear reactors in Romania before testing them in US, with first near the capital, Bucharest while the war in Ukraine has just proved what a big liability those are during a war. All investors in this business are either from Korea or Japan. Wandering what EU has to say about it.

10:04 Perfect storm. City has sent a vehicle to do the annual servicing of the sewers (i guess) making a big noise and vibrating the buildings making more dust available while they were picking the garbage, shaking the huge bins (Thursday or thunder day). The first time when i went to look for dead rats i was almost ok, but the second when i went to film this, got pain all over again, it's a few seconds video, it takes google drive forever to process (downgrade) it. Yeah i know the two bushes look like a gigantic human butt.

2:21 Am pus ieri un link la animația NOOA cu imaginile construite digital cu date de pe radare doppler meteo răspândite în toată țara și integrate cu cu cele din Canada și bieînțeles a apărut în România un scandal legat de un radar, radarul din imagine este tot un radar meteo, m-am uitat azi iar și am văzut la canadieni niște formațiuni ciudate, perfect rotunde și mă gândeam ce dreq, un mothership ceva, de fapt sunt doar niște radare izolate, ei fiind mai săraci nu au să cuprindă tot teritoriul care nici nu este foarte populat. De asemenea, s-ar părea că apare în sfârșit o furtună (un sistem de vreme) mai clasică așa pentru timpul acesta (sfârșit de septembrie), adică venind din Pacific pe aripile jet-streamului care de asemenea nu apare încă pe radar.

3:45 Picture ninja. Was thinking earlier. It's not that Buden doesn't want or his predecessors or Congress or local authorities whatever. The only reason they can't legalize the tens of millions of Mexicans in this country is because they're not Mexicans (or other Latinos). And that would show on the pictures on their ID photos or in a database.

8:14 Two hours after they finished hammering at the building accross (D) i still have trouble breathing, pains everywhere, but i'm better. One image triggered my imagination.

Saturday, December 18, 2021

December 18

2:01/12:01 Second hand country... La mintea Cațavencilor... Da, bine, dacă ne mai plângem fraților, poate nu le iau oamenii nici pe astea... Sau poate a fost doar așa o declarație ca să-i enerveze și să le dea apă la moară la fino-ugrici ca să vadă și Europa și lumea ce fac ei dacă se enervează. A doua zi Finlanda a zis că-și ia 64 de F35, cu care țin lejer în șah jumătate de Rusie și jumătate de Europă... Sau poate nu vrem să-i enervăm prea tare pe ruși (în afară de înjurăturile zilnice din media)... Finlandezii sunt și ei în graniță cu rușii.

Au mai discutat ai noștri vreo 6 ani până au luat primele F16. Câte avem acum, 14? Au pornit tot așa, de la vreo 48 iar 6 ani mai târziu au luat primele 9 din Portugalia, în timp ce au lăsat 24 de Mig 29 să ruginească la Constanța sau le-au dat ca piese de schimb polonezilor în timp ce nemții și polonezii le foloseau, "trista moștenire". Eu zic să ne căutăm și un guvern pe net, de la vreo firmă ceva. Cu garanție și manual de utilizare. Poate ne pune cârlanul ăsta tânăr Geoană o pilă la Aspen Institute.

Chiar pe bune, am căutat, n-am găsit guvern de vânzare sau de închiriat (care ar fi oricum ar fi mai bun decât cel de împrumut de acum), dar nu am găsit decât asta... Cum cine să caute guvern pe net? We the people!

Who can tell which is F15 and which is Mig 29?
Two engines, next generation. F22, Typhoon and Rafale. Pyhisical stealth of F22 (and F35) or low radar signature is given by the surfaces that are never perpendicular on radar's direction, reflecting it away (up and down) from emitter (though it becomes vulnerable if enemy "sees" it at certain angles, where it can brieffly "flash" with more radar signature than "clasical" design). Also weapons are kept in a bay, for stealth and aerodynamic reasons giving it supercruise (supersonic flight without afterburners) capabilities at 1.8 mach, vs 1.4, for Rafale giving it more range) and speeds above mach 2 with afterburners (vs 1.8 Rafale).

10:40 There is a thick smoke outside with an pine resin component to mask the smell, an animal droppings component probably other things that makes me tired, nauseated dizzy and will-less. I tried to cover the holes, now the smoke comes from further away. 

10:38 (19) And it wouldn't be fair if i didn't add this. For those who didn't know, built with a fraction of the budget for F22, despite all economic sanctions,

Monday, March 7, 2022

March 7

1:48 Dot Niet. A bad idea, that would be however implemented by Putin. Proof that Ukrainians and Russians have something in common. And the fact that both leaders are Hungarians Noongarians.

1:59 Secret to us, probably not to Russian military. I haven't seen so far one single tank destroyed by such an anti-tank missile. What Ukraine needs, needed from the first days is anti-missiles systems. It is obvious by now, "the west" doesn't want Ukraine to resist, they want to generalize the conflict to all ex Soviet block countries so they can hand them back to Russia. Putin's conditions are impossible to fulfill on short term, to change the constitution a referendum is required. But who can predict what will be the outcome of such referendum?

10:10/8:10 Se spune că România a plătit în avans cel puțin 4 miliarde de dolari pentru rachete Patriot. Oare este o întâmplare faptul că acest conflict ne-a prins înainte ca ele să fie livrate (în afară de o baterie? la Midia)? Mă uit la această poză. O baterie cu 4 rachete. Dar am înțeles că rușii au lansat multe rachete în Ukraina. De câte baterii am avea nevoie? Sistemele israeliene Iron Dome au mai mult de 4 rachete.

De ce a fost instalat scutul Aegis Ashore (partea de luptă anti-aeriană a unui distrugător) tocmai la Deveselu? Distanța de operare a radar-ul faimosului scut este de maximum 310 km. În cazul ideal în care funcționează (scutul de la Deveselu nu se poate apăra pe sine însuși de rachete Kalibr sau Isander), cât timp trece din momentul în care o rachetă agresoare a fost prinsă pe radar până când este interceptată? De ce avem un prim ministru general (ceva ce arată agresivitate) care seamănă cu un înotător para-olimpic (cerebral palsy) ungur?

Rachetele Kalibr zboară la o altitudine foarte mică (50-150 m). Ce sisteme există împotriva lor? Chiar și aceste sisteme Phalanx care de fapt sunt niște mitraliere cu cadență mare și radar care pot asigura în condiții ideale o apărare pe o rază de poate 1 km, din cauza altitudinii de zbor foarte joasă a rachetelor Kalibr. Radarul de la Deveselu operează la altitudini mari. Practic ar trebui un Phalanx pentru fiecare obiectiv de apărat. Există vreun Phalanx în  România, măcar la Deveselu?

Iskander, celelalte rachete folosite de ruși în Ucraina sunt rachete hipersonice cu rază scurtă de până la 500 km, care zboară de 2 ori mai repede decât Patriot. Teoretic, ar putea fi oprite de acestea, dacă au timp să le detecteze și să se pună practic în fața lor.

Concluzie. România, probabil nici o altă țară nu este pregătită să facă față rachetelor Kalibr iar sistemele Patriot, chiar dacă ar fi prezente, nu ajută cu acest tip de rachete. Rachetele Kalibr sunt practic niște bombe cu motor și aripioare (și sisteme de ghidare mă rog) care zboară orizontal la altitudine mică, aproape imposibil de oprit, sunt ieftine și pot fi fabricate în cantități foarte mari.

Dezinformare. Tot felul de politologi la fără frecvență încearcă să ne dea o falsă încredere. Rusia a folosit toate trupele mobilizate în Ucraina, etc..

10:42 Air quality index in  Tualatin is 87. There is chocking smoke inside. Yesterday when i drove on 18 i saw numerous agricultural fires putting out thick smoke and the wind is not blowing. Also intense dog poop smell.

1:28/11:28 Bărbații între 50 și 60 de ani vor forma o divizie specială de artilerie autopropulsată completată cu comandouri din Vaslui condusă de Petre Roman, numită "Bășinoșii", rezolvând astfel și problema gazelor rusești.

5:24/3:24 De câte ori spun că Putin este un fost luptător de judo, cu aceeași înălțime, din Ungaria, cu nume, culmea... ucrainean (decedat la Londra în 2008, în metrou, cu fața desfigurată de acid și lovituri de cuțit, ca să nu poată fi recunoscut cadavrul) apare o știre de genul. Danileț însuși este un actor de pantomimă din Ungaria, aici în poză cu cea care a făcut-o pe Viorica Dă-n cilă.

11:39/9:39 Tipul ăsta era în mașina din poza de mai jos și m-a hărțuit pe stradă duminică seara. Întâi a simulat că mă lovește din spate, după care am tras pe dreapta, el s-a oprit la un semafor pe banda din mijloc simulând că o ia la stânga, după care a venit iar în spatele meu, etc.. Până la urmă am intrat la o stație de benzină după care nu l-am mai văzut. Poza făcută la 5:31 PM, Hilsboro, Oregon PDT. Dar seara, ziua mea nu a mai fost la fel, după. Mă uitam tot timpul în oglindă să văd dacă nu apare el, altul, etc..

Friday, October 18, 2024

October 18

6:30 SACEUR? Așa se numește? Ar fi fost rapid și eficient dacă o doborau deasupra mării când a intrat deasupra apelor teritoriale românești. Altfel, există suspiciuni de manipulare a opiniei publice, în mai multe feluri printre care crearea unui sentiment de panică și neajutorare.

Radarul AN/APG-83 AESA de pe F16 Block 52 poate "vedea" până la 230 mile sau 370 km iar rachetele AIM-120 AMRAAM au o rază de angajare de 120 mile (200 km) cu o viteză de 4 Mach (5000 kmh, 1,37 kms).

1:00 Slept and found the last patch partly removed. It happens too many times. A very noisy exhaust made me briefly open the back door, for a recording.

1:05 PM Acesta este genul de fraze care umplu știrile și care-i fac pe români să-și pună mâinile în cap sau chiar să-și ia lumea-n cap. Nonsens, de la început până la sfârșit. Ca și cum bunul simț ar fi dispărut complet din țara aceea.

"E o problemă pentru că înseamnă că nu a mai avut capacitatea radarul să identifice obiectul respectiv, dacă a zburat la o înălțime foarte mică trebuie să fie adaptată legislația care să permită nimicirea dronelor care sunt încărcate cu explozibil, fie că survolează neautorizat spațiul aerian al României, chiar dacă din traiectorie n-ar rezulta o intenție ostilă."

În momentul în care drona a dispărut "de pe radar" erau 4 radare ultraperformante care o urmăreau.

Avioanele astea moderne au radare în bot cu care identifică ținte multiple până la 370 km și furnizează informații pentru ghidarea rachetelor.

Ele au mii de mici antene așezate în fagure și funcționează cu scanare electronică, de sute de ori pe secundă, și nu au piese în mișcare. Unul din computerele de bord construiește întreg tabloul din fața avionului pe baza informațiilor de la aceste radare.

Două sau mai multe avioane pot supraveghea întreg cerul, prin conectare în rețea.

Fiind ele la înălțime, sus în aer, ele nu au limitarea altitudinii țintei, deci sunt mai performante decât orice radar așezat la sol. Drona nu putea dispărea de pe aceste radare chiar dacă zbura la 1 cm de sol sau chiar dacă s-a așezat. Din punct de vedere al tehnicii militare, acest general (r) este un analfabet nefuncțional iar numele lui apare aproape zilnic în știri.

România nu are nevoie de legislație specială pentru a doborî orice muscă ce nu răspunde la apelurile radio acceptate internațional. Există Articolul 3 din Constituție.

Dacă drona a dispărut, sunt mai multe ipoteze.

1. A fost doborâtă de apărarea antiaeriană și transformată în bucățele atât de mici încât nu mai putut fi identificat nimic. Eu personal nu aș fi cheltuit o rachetă AMRAAM care costă sute de mii de dolari bucata, care merge până la 200km. Poate una Sidewinder care merge la 35 km. Și într-un caz și în altul zgomotul s-ar fi auzit poate până la 10 km.

2. Drona a avut scopul de a testa capacitatea și voința de răspuns a României și s-a autodistrus pentru a nu rămâne dovezi pentru public sau despre componentele utilizate, în momentul când semnalul de la presupusa consolă de ghidare a fost bruiat sau a devenit țintă pentru unul din cele 4 avioane.

Nu știu însă dacă un general în rezervă care face pe prostul chiar îi păcălește pe ruși. Îi umilește în schimb pe românii care aud ce spune el, și le distruge moralul.

3. Totul a fost o minciună.

"Traiectoria" era una ostilă, drona traversând județul Constanța de la est la vest, până în momentul în care au fost ridicate avioanele de luptă. Apropo, distanța de la punctul de intrare până în Amzacea sau chiar de la țărm este mai mare de 14 km.

4:25 Yes it seems obvious this came after i wrote i did not see a drone among FBI evidences in the investigation of Butler shooting. That's why to me it appears the episode above has most likely been fabricated.

When looking back at the industrial amount of lies i have discovered in their sayings, this would not be any surprise at all. What is suprising is the subject and the nerve.

11:05 Piloții F16 nu au nevoie să facă un contact vizual cu ținta. Mă miră faptul că nu există integrare între radarele de la sol și cele de pe avion și computerele de pe avion deși sunt sigur că există iar cei din media sunt niște idioți. Toată lumea în România ca de obicei face pe tâmpiții, ceea ce cu timpul este foarte molipsitor.

De asemenea ne miră pe toți tăcerea celor de la Kogâlniceanu. Și ei au radare. Dacă un radar de la sol poate fi păcălit cu un semnal fals, nu toate radarele de la sol pot fi păcălite cu un semnal fals în același timp și pe aceeași direcție.

12:21 În pagina sa web MApN spune că au în dotare rachete Sidewinder. Aceste rachete au sisteme de căutare în infraroșu. Adică o îndrepți către o țintă și ea caută singură, după semnătura termică a acelei ținte. Coordonatele dronei puteau fi transmise de radarale de la sol, dacă există cea mai mică integrare între acestea și F16.

Monday, November 7, 2022

November 7

1:20 More than 30 minutes ago a couple of loud exhausts shook the building for 15 minutes each, or until i started to sneeze. Detergent and not so well washed laundry smell came from the floor. I bet the floor is wet underneath. The floor bulged. I opened the sliding doors but dust came in. But it's less nauseating then the smell of floor. Now i got both i guess cause the smell is coming from outside too from the basement saturated with laundry vapor from a leak.

Ever since i was searching for someone. I was lucky i found her quickly though i could not find a good picture but i think it's good enough. Half of one of my best years of my life lost. I would say traumatized but what followed in the next years shadows it completely. My reputation trampled, because in the end she married a Lambrino. I was 19, she was 15 years older. On top of that at the time she was "married with lawyer Melvin Belli". Shy, no affection, little talk, just laughter. Seeing her and her "sisters"almost every day during a whole vacation at her "mother's" vacation cottage in Câmpulung. One date at Deia and one break-up letter from her while i was at the Musical Theater in Galați (they were taking us to fill the otherwise empty theater).

7:11 It's not right it's not fair but who cares. Here is my car next to a not so uncommon SUV that roam the streets of Oregon and generally US. Now anybody can tell me how safe is to meet with one of these. The main problem is the headlights. Being much higher, when you get in their low beam spot, you will be blinded if driving in a car like mine. Most of them and other SUVs have lights higher than the semis have.

Did not have that problem with the truck or even with the Sentra, but these Elantras, made for better mileage, are the lowest things you can find on the streets. Though many smaller vehicles refuse to turn the high beam off even when flashed, if you flash one of these they will turn on the high beam just to show you they were on low. The result is i get blinded in about 80% of encounters.

I just hold straight the steering wheel, close my eyes and open them after they pass, usually just to see a turn of the street. Cause they sync in such a way they will meet you only around curves, narrow bridges, etc..

The other problem of course is what will happen in a collision between the two vehicles.

There is little doubt. US government is not capable anymore of regulating anything in this country.
But there's more. Taking advantage of the situation, a lot of people modify their headlights to make it much worse just to teach me an infinite number of lessons. Last night i've encountered with many people that made their low beam stronger than a normal high beam. When i flash them, they turn the also modified high beam on and the result is maybe up to ten times the intensity of a normal encounter beam and i can't see where i'm going. Last night i was really mad after what i've seen in the casino (desperate pythons really squeezing me there), i decided to flash everybody who was making me uncomfortable or even turn the high beam on when blinded. But when i got at Newberg, i cop started to flash red and blue lights for about a mile before he finally passed me and stopped after making a right turn, at an "emergency" of course scaring the s... out of me. Pretty much doing the same as ambulance drivers who turn sirens on here near the hospitals when i open the back door.

What else. They finally released the rain. There is little doubt in my mind they control it by several mechanisms including the antenna array at Gakona Alaska. But they had to because Oregon is just an agricultural and mediatic extension of Japan, and they have to grow the wheat and hay for their organic Angus beef, so they can't play with fire anymore this year. Instead, the ninja upstairs did laundry all day yesterday, with insufficient detergent, and through the leak in the basement, the whole basement and building now smells like perfumed dirty laundry. And when he "woke" (probably came through the attic from next apartment) this morning he was playing hide and squeak for about half hour before he left.

That is dancing senseless around the bed in the bedroom above me for about half hour (i took refuge in the bedroom and turned the ionic filter on, which releases some ozone to fight the smell and room is smaller and ozone concentration gets bigger). Every time i was turning the voice recording app on, he was stopping for a minute, then continuing knowing the people won't listen a recording longer than that to the end.

What else. Looks like the patio door was unlocked again. I went late at night to check for holes, but don't believe i forgot it. Who knows what other ninja tricks are in the making.

11:15 Faptul că am spus-o de atâtea ori nu îi va opri. Numai dvs.. îi puteți opri să se joace cu informațiile, mintea dvs.. Cel mai ușor, nu îi mai băgați în seamă. Căci ei știu că îi băgați în seamă și de aia fac așa. Numere, simboluri dintr-o postare precedentă a mea, sintetizate într-o știre falsă, în jurul unui mit devenit realitate falsă, un cioban ajuns mare și prezent tot timpul în fotbal și în știri. Greu de ignorat. Cea mai mai cea echipă românească.

Sunt buni și ciobanii la ceva. Au fost. Astăzi un procent infim din hrana noastră mai vine de la ei. Dar el nu a fost cioban nici măcar o zi. A fost fotbalist în Ungaria. Un nume din nobilimea regală maghiară. Aici cu frate-su, fost mare scriitor.

Da, poate l-am cunoscut personal într-un tren în iulie 2004 venind din vestul Europei când rezervarea la vagonul de dormit nu mi-a funcționat după Germania și am nimerit într-un grup de sportivi români, începând de la Arad când nici măcar loc la accelerat nu am găsit. Nu știu dacă am și vorbit cu el, nu vorbea mult, doar zâmbea. Poate și Vasile de la IMU?

Oricum, am avut un loc într-un compartiment deși noaptea următoare, mort de obosit, mai ales din cauza stresului, am dormit pe jos pe culoar până în București, printre picioarele călătorilor într-un tren supraaglomerat. Ultima și singura dată când am fost în România din 1995, unde vara e fantastică.

4:45 Ninigi.

5:27 I went to cover some mole holes, i came back and let the patio door open to air and the woman with the dog resembling Jaguelin Cristian came at once at my door but ran away when i went to close it.

5:30 Înțeleg că la Deveselu (în capătul celălalt al țării) au un radar (da, luat de pe un sistem naval) cu baleiaj electronic integrat cu o rază de 370 km (limita radarelor terestre instalate în câmpie, dată de curbura pământului și indiferentă de puterea lor) și cu o baterie de rachete dar ăsta ce să facă dacă detectează ceva? Tipul de radar specificat în articol poate să prindă o rachetă cu ceva noroc dar nu poate să o urmărească în timp real.

În poza din articol se arată într-adevăr un radar nou de tip TP 80, în articol mai jos se spune TPS 43 luat din Spania care e un model străvechi din 1963 cu baleiaj cu antenă oscilantă și nu știu dacă poate face vreo diferență în război (în care NATO nu a intrat), nici chiar cu rușii iar mai jos un TP80 adus de americani. Dar la fel, ce să facă dacă nu are o baterie de rachete integrată?

A ok să-i ajute pe ucraineni dar din ce am înțeles eu până acum NATO și nici o țară din NATO nu este în război cu Rusia.

Iohannis a aprobat după ce s-a consultat cu CSAT bla bla dar NATO a aprobat? Încă o dovadă că în NATO fiecare face ce vrea când e nevoie de o lovitură mediatică, la mica înțelegere. Deciziile sunt politice și nu militare pe lanțul de comandă NATO. Am încercat de multe ori să spun. Geoană e șef la NATO pe partea administrativă, staffing, intendență iar generalii de la comandă sunt necunoscuți publicului și nici nu cred că vor face vreodată ceva. Fiecare țară face ce vrea pe lanțul ei de comandă, NATO fiind doar o umbrelă. 

Nu mai visați la faptul că tipa aia a venit să mă împiedice să scriu o prostie. Aici orice mișcare este integrată și totul e supravegheat din Japonia. A venit ca să transpire proștii să încălzească planeta cu alte cuvinte.

9:31 Proof that Russians have meddled (again) in the elections. That's why i know who's gonna win. Republicans or Democrats.

The Thing Things, lyrics most misheard by me. Here is a sample.

Nothing like the local DJ
He said he had two songs to play
One went down from the fooling around
Bringing hope for a brand new day.

And the Trumps and the Trumps and the Trumps...

11:00 Eating something. He/she it woke up and started to squeeze/stomp/hit heavy objects. My recording app has stopped working.

Friday, January 20, 2023

January 21

9:30 A apărut îngânarea cu ursul instalator. A venit, a strâns țeava și a plecat. A apărut iar picătura, dar țeava e foarte rece, s-ar putea să fie condens. Dar la cel vechi nu era picătură acolo și țeava era la fel de rece.

9:35 Și asta tot un fel de îngânare e dar e interesantă de discutat. Semnale wi-fi sunt peste tot, mai ales în zone urbane cum e complexul acesta de apartamente, unde fiecare are router, telefoane și alte device-uri care  toate au wi-fi, ei doar identifică semnalele existente care nu se deplasează și le folosesc ca sursă pentru un fel de radar pasiv. Pasiv, adică nu emite nimic ci doar recepționează abundența de semnale existente din care discerne un semnal util, și astfel este imposibil de detectat. Sunt și alte metode. Cu infraroșu de exemplu.

Dar nici una nici alta nu cred că se pot folosi prin pereți de beton ca la noi (voi). Wi-fi-ul se diminuează mult și distorsionează prin pereți de beton armat. Infraroșu nu trece de loc.

Prin pereți de ghips de 3/8 inch sau lemn presat de 1/2 inch îți pot vedea mai mult decât poziția în spațiu. Respirația, bătăile inimii, temperatura feței. Pe baza acestor date și a unui soft îți pot dacă îi interesează analiza starea mentală prin măsurarea reacțiilor la anumiți stimuli ca de exemplu paginile web pe care le vizitezi.

Vă dați seama că se poate merge mai departe. Dacă semnalele wi-fi trec prin pereți subțiri, pot trece și prin anumite țesuturi ale corpului, ca de exemplu obrajii și se pot urmări mișcările imperceptibile ale limbii. Mușchii limbii se contractă în funcție de ce gândim etc. (Nu poți gândi sau te poți goli de gânduri dacă îți relaxezi limba).

Mai există în orice locuință surse de ultrasunete, ca de exemplu cristalele de cuarț dintr-un ceas de pe perete care de asemenea se pot folosi ca sursă de emisie pentru un radar pasiv (ultrasonic).

A că de ce nu folosesc metoda de exemplu la interogatorii la poliție. Nu ar trebui prea mult timp pentru a afla adevărul într-un caz.

Nu au nevoie în cazurile mărunte. Noi, cei obișnuiți, suntem transparenți în fața lor. Cazurile mari nu există decât ca teatru și alegorie. Udrea și nici unul din ei nu e de fapt în pușcărie.

9:56 Asta e mai generală.

10:13 Se numește (impropriu) psihologie inversă, este doar o metodă de manipulare inversă (care are mai multe versiuni) și este foarte mult folosită de cei pe care am avut ghinion să-i avem vecini, care nu gândesc ca noi sau ca restul lumii. Aceste acuzații încearcă să demonstreze de fapt că Ungaria nu are nici o influență asupra Ucrainei, prin actorii săi.

De fapt nu Ungaria însăși, ci un grup secret din Ungaria, Ungaria e doar țara din jurul său care îi susține existența. De ce nu-i putem înțelege. Scopul nostru e cuprins în lungimea unei vieți sau durata unei generații. Ei sunt cumva atemporali, au învățat să trăiască în afară sau au deslușit iluzia timpului, care de fapt nu există.

Nu-i interesează războaiele fiindcă nu mai au nimic de cucerit. Poate doar ca mijloc de spălare a creierelor în masă sau resetare. Da, iar și iar apare în vedere ipoteza extraterestră sau izolarea.

12:10 Turn the page.
7:15 Deci mi-a dispărut un entry. Nu știu, poate nu l-am salvat eu. Încerc să refac.

Spuneam că nu m-am băgat până acum în complicatele probleme ale prezentului decât întâmplător, concentrându-mă asupra unor probleme poveri simple, ignorate și neînțelese ale trecutului, parte din lipsă de timp, parte din cauză că istoria învățată în școală este golașă, sporadică, părtinitoare și absurd de plictisitoare, de cele mai multe ori profesorii ei înșiși nefiind prea interesați.

Poveștile care apar aparent aleatoriu în media fiind alese de obicei cu un scop anume și distorsionate, glorificând unele aspecte, înfierând altele după nevoile momentului. Stilul senzationalist care acaparează cititorul și-i consumă timpul în timp ce-i reprogramează creierul cu surogate ale realității bineînțeles.

Neînțelegând aceste aspecte ale trecutului, nu putem îndrăzni să intrăm în dezvoltările inimaginabil de complicate ale prezentului spre care ne-a condus acel trecut. Unul din acestea, adus bineînțeles ca răspuns la ce am scris recent despre un posibil program secret al Ungariei de a pregăti o armată de actori cu care să înlocuiască toți liderii mondiali după ce alianța pentru profeția lui Buda au acaparat de mult bineînțeles puterea în acele țări. (Care de fapt ține încă de trecut).

Bazele acestui program o constituie bineînțeles valurile de migrații la invitație ale germanilor în Ungaria și țările adiacente. Începând cu șvabii, teutonii, sașii aduși în sudul Ardealului ca să completeze încercuirea (vezi Unio Trio Nationum), și continuând cu migrația germană în Ungaria din secolul 18 precum și cea din prezent.

Dar mai sunt și destui actori unguri care arată în mod inexplicabil ca americanii, englezii, irlandezii (o posibilă explicație alternativă, Hollywood-ul și ecranele sunt populate de atâta timp de ei încât ne-am obișnuit cu imaginea) etc.. Este posibil ca aceștia să provină din furturi de material biologic (care sunt uneori raportate de victime ale unor "abducții" extraterestre din care unele persoane își amintesc câte ceva.

9:04 Great a Turn(ice)berg.

10:57 Let's seek another trick! Was having trouble with XFINITY on the TV. Reset the TV, plugged the modem and router adapters in different plugs (were kinda falling off). It started to work, but in the mean time i checked the speed on my laptop and saw i'm now on a different plan (100 Mb) and i don't know why. I said a few days ago that i have a better speed on ethernet than wi-fi and i checked and it was 20 (though a better 20 or without the wi-fi overhead) like i knew.  Tried to login on XFINITY to see what plan i'm on but the site doesn't work. (It lets me sign in then when i try to go to my account the screen goes blank and it doesn't do nothing, not even an error message).

Monday, June 22, 2026

June 22

11:27 George Simion (în caz că ați uitat).

3:09 Un om cu o misiune. Un lucru nu a reușit. Să ne atragă mai aproape de un război cu Rusia. Cine sunt cei doi bărbați angajați care au filmat drona de la Constanța? România are mai multe sisteme radar care ar fi putut detecta o dronă ca Sea Baby. De ce nu a auzit sau văzut nimeni drona care a zburat până în centrul Galațiului?

3:27 Apropo, bucățile alea de tablă îndoită de pe suprafața vălurită a corvetei recepționată de Dan face parte din sistemul anti-radar? Ce au vrut să acopere, faza cu radarele turcești de mai sus sau bătălia de la Cape Lookout?


Friday, January 20, 2023

January 20

12:24 He finally got something right. He can't do nothing. What worries me most though i thought brits were the smartest. Cause French by example protest always for the least important thing. To them is more like a party than a riot. It's like someone stealing their cake.

1:02 Yesterday they came in and replaced the water heater. They put in a shorter one and after they installed the pipes they realized the electric wires are too short. Then they brought in some concrete slabs (outdoor use only) to put under but the slabs had moss on them and i asked them if i could wash them. Finally they put those in but they are misaligned. After they raised the heater with the pipes on, they bent the pipes and created at least one leak. Ran after them, found their boss, she said i should talk to the management which i didn't and she talked to them anyways and got another appointment for tomorrow between 9 and 11. Later i realized they should have replaced the pan too (a tiny fraction of the cost of the heater) because that one is still stinking because it had liter dust between heater and the pan. Da văd țeava din dreapta arată ca un șarpe curcubeu. 

5:14 Îngânare. Spun de săptămâni bune, oameni buni, renunțați la celulare și wi-fi pentru că vă pun sănătatea în pericol. Puterea de emisie necesară pentru a ajunge la un turn care poate fi la km distanță este mult prea mare pentru organismul uman. De ce bluetooth are putere de o mie de ori mai mică decât un telefon, sau de sute de ori mai mică decât un wi-fi? Am mai spus și asta, încercați o lună, puneți celularul la 5 metri (puterea scade cu pătratul distanței) și vorbiți pe bluetooth și schimbați wi-fi-ul cu cablu, mai ales la tablete pentru copii, lap-top-uri, televizor etc..

9:30 A apărut îngânarea cu ursul instalator. A venit, a strâns țeava și a plecat. A apărut iar picătura, dar țeava e foarte rece, s-ar putea să fie condens. Dar la cel vechi nu era picătură acolo și țeava era la fel de rece.

9:35 Și asta tot un fel de îngânare e dar e interesantă de discutat. Semnale wi-fi sunt peste tot, mai ales în zone urbane cum e complexul acesta de apartamente, unde fiecare are router, telefoane și alte device-uri care  toate au wi-fi, ei doar identifică semnalele existente care nu se deplasează și le folosesc ca sursă pentru un fel de radar pasiv. Pasiv, adică nu emite nimic ci doar recepționează abundența de semnale existente din care discerne un semnal util, și astfel este imposibil de detectat. Sunt și alte metode. Cu infraroșu de exemplu.

Dar nici una nici alta nu cred că se pot folosi prin pereți de beton ca la noi (voi). Wi-fi-ul se diminuează mult și distorsionează prin pereți de beton armat. Infraroșu nu trece de loc.

Prin pereți de ghips de 3/8 inch sau lemn presat de 1/2 inch îți pot vedea mai mult decât poziția în spațiu. Respirația, bătăile inimii, temperatura feței. Pe baza acestor date și a unui soft îți pot dacă îi interesează analiza starea mentală prin măsurarea reacțiilor la anumiți stimuli ca de exemplu paginile web pe care le vizitezi.

Vă dați seama că se poate merge mai departe. Dacă semnalele wi-fi trec prin pereți subțiri, pot trece și prin anumite țesuturi ale corpului, ca de exemplu obrajii și se pot urmări mișcările imperceptibile ale limbii. Mușchii limbii se contractă în funcție de ce gândim etc. (Nu poți gândi sau te poți goli de gânduri dacă îți relaxezi limba).

Mai există în orice locuință surse de ultrasunete, ca de exemplu cristalele de cuarț dintr-un ceas de pe perete care de asemenea se pot folosi ca sursă de emisie pentru un radar pasiv (ultrasonic).

A că de ce nu folosesc metoda de exemplu la interogatorii la poliție. Nu ar trebui prea mult timp pentru a afla adevărul într-un caz.

Nu au nevoie în cazurile mărunte. Noi, cei obișnuiți, suntem transparenți în fața lor. Cazurile mari nu există decât ca teatru și alegorie. Udrea și nici unul din ei nu e de fapt în pușcărie.

9:56 Asta e mai generală.

10:13 Se numește (impropriu) psihologie inversă, este doar o metodă de manipulare inversă (care are mai multe versiuni) și este foarte mult folosită de cei pe care am avut ghinion să-i avem vecini, care nu gândesc ca noi sau ca restul lumii. Aceste acuzații încearcă să demonstreze de fapt că Ungaria nu are nici o influență asupra Ucrainei, prin actorii săi.

De fapt nu Ungaria însăși, ci un grup secret din Ungaria, Ungaria e doar țara din jurul său care îi susține existența. De ce nu-i putem înțelege. Scopul nostru e cuprins în lungimea unei vieți sau durata unei generații. Ei sunt cumva atemporali, au învățat să trăiască în afară sau au deslușit iluzia timpului, care de fapt nu există.

Nu-i interesează războaiele fiindcă nu mai au nimic de cucerit. Poate doar ca mijloc de spălare a creierelor în masă sau resetare. Da, iar și iar apare în vedere ipoteza extraterestră sau izolarea.

12:10 Turn the page.
7:15 Deci mi-a dispărut un entry. Nu știu, poate nu l-am salvat eu. Încerc să refac.

Spuneam că nu m-am băgat până acum în complicatele probleme ale prezentului decât întâmplător, concentrându-mă asupra unor probleme poveri simple, ignorate și neînțelese ale trecutului, parte din lipsă de timp, parte din cauză că istoria învățată în școală este golașă, sporadică, părtinitoare și absurd de plictisitoare, de cele mai multe ori profesorii ei înșiși nefiind prea interesați.

Poveștile care apar aparent aleatoriu în media fiind alese de obicei cu un scop anume și distorsionate, glorificând unele aspecte, înfierând altele după nevoile momentului. Stilul senzationalist care acaparează cititorul și-i consumă timpul în timp ce-i reprogramează creierul cu surogate ale realității bineînțeles.

Neînțelegând aceste aspecte ale trecutului, nu putem îndrăzni să intrăm în dezvoltările inimaginabil de complicate ale prezentului spre care ne-a condus acel trecut. Unul din acestea, adus bineînțeles ca răspuns la ce am scris recent despre un posibil program secret al Ungariei de a pregăti o armată de actori cu care să înlocuiască toți liderii mondiali după ce alianța pentru profeția lui Buda au acaparat de mult bineînțeles puterea în acele țări. (Care de fapt ține încă de trecut).

Bazele acestui program o constituie bineînțeles valurile de migrații la invitație ale germanilor în Ungaria și țările adiacente. Începând cu șvabiiteutonii, sașii aduși în sudul Ardealului ca să completeze încercuirea (vezi Unio Trio Nationum), și continuând cu migrația germană în Ungaria din secolul 18 precum și cea din prezent.

Dar mai sunt și destui actori unguri care arată în mod inexplicabil ca americanii, englezii, irlandezii (o posibilă explicație alternativă, Hollywood-ul și ecranele sunt populate de atâta timp de ei încât ne-am obișnuit cu imaginea) etc.. Este posibil ca aceștia să provină din furturi de material biologic (care sunt uneori raportate de victime ale unor "abducții" extraterestre din care unele persoane își amintesc câte ceva.

9:04 Great a Turn(ice)berg.

10:57 Let's seek another trick! Was having trouble with XFINITY on the TV. Reset the TV, plugged the modem and router adapters in different plugs (were kinda falling off). It started to work, but in the mean time i checked the speed on my laptop and saw i'm now on a different plan (100 Mb) and i don't know why. I said a few days ago that i have a better speed on ethernet than wi-fi and i checked and it was 20 (though a better 20 or without the wi-fi overhead) like i knew.  Tried to login on XFINITY to see what plan i'm on but the site doesn't work. (It lets me sign in then when i try to go to my account the screen goes blank and it doesn't do nothing, not even an error message).

Tuesday, July 20, 2021

Pearl Harbor, Fake News?

Last night i was thinking. My theory with tunnels under Pacific is not credible. There is Pearl Harbor, Internment Camps and 4 Asian wars where countless Americans have died, fighting what they thought was the Soviets. But at least i can try to debunk some of those.

Internment camp are easy to dismiss because there was no proof, either way. A few pictures in media.

Pearl Harbor. It would have been much easier to fake something like this back then because source of news was scarce, few communications with a remote island in the middle of Pacific.

They were caught by surprise. They had a radar that caught the Japanese incoming fleet of several hundred planes but they did not believe it. Not enough to raise planes to rendezvous with it. Not enough to watch the horizon with a scope or at least with binoculars, seeing those at 50 or 100 miles would have given them some time to raise planes.

The (few) pictures available widely on the net deserve a bit of emotionless analysis. Look at this one. There was a huge explosion at about 1000 ft from where that guy stands and watches. Shrapnel would have flown around, however the man is contemplating like watching a sunset on the beach, showing at least total lack of training. Other people seem to walk undisturbed. (Are those soldiers?). The pictures seem to be composed, with subjects far and near, rule of thirds being applied, photographer seemed to be ready for the explosion.
Another one with rule of thirds, soldiers seem to watch the explosions like a movie.
These guy and gals look like actors to me. Tall one with no face could be white. Rest, Asians. They look relaxed, almost smiling.

Why would have done this? Reverse psychology. Why the Japanese would be interned in camps if they controlled the country? Why would the Japanese attack if they controlled the country?

Then, based on it, they started a war that decimated Americans in Pacific, that ended abruptly when about to invade Japan with a demonstration as credible as the rest of it.

You can do this with a 250 ton concrete bomb carried by the Spruce Goose, biggest wooden plane "that never flew" and still in the Museum in McMinnville, OR, where UFOs once flew though.
Reason? Rally the Japanese people to take revenge of such barbaric act, while keeping them in check, for the next hundred years.

Questions. Is this wooden plane and the concrete shell invisible or has low radar signature? Why build a museum around it and keep it there 20 out of a total of 70 years, to this day, next to an airport? Just in case they need another demonstration? From what i know wood in time changes shape could it be it's not the prototype anymore? 
Yeap. The museum looks more like a hangar. It wouldn't take long to take those windows out or maybe they can act like doors, i think the whole building would still stand if they removed the first row of two pillars that seem to block the wings. I can't believe in 26 years i didn't go to see the thing, especially that in the last 5 years i passed by dozens of times. I guess i wouldn't have known what to look for.
By looking at this image especially at the roof it seems to me the whole front of the building may be detachable, within hours. Yeah i know it doesn't have a landing gear. How it got there in the first place?
McMinnville Municipal across the street from museum has a one mile long runway. Could easily take off if empty, leave the detachable landing gear, then "land" and load it somewhere else, at sea (40 miles away), or close to a demo target. 

I was staring at the picture of the empty behemoth thinking how the huge load could be rolled out through that narrow hole in the floor. It doesn't need to roll out the load. It doesn't need to come back. Pilots can jump 10  minutes before the target. Don't have to manually load it also. You can get close to a ship and simply fill it with bulk granules, then pour some diesel fuel in it, like Timothy McVeigh did. But he only used two tons to blow that building.

Within about a month when museum is closed for reparations, another one will be assembled.

You probably wouldn't need much imagination to figure they can fly several of these in close formation.

However, the Spruce Goose was in McMinnville only stlarting with 1990. Before that, it was in a different place.