Showing posts sorted by relevance for query astoria. Sort by date Show all posts
Showing posts sorted by relevance for query astoria. Sort by date Show all posts

Monday, July 1, 2019

Capul și coada clasei de mijloc.

"Premierul Viorica Dăncilă a declarat, sâmbătă, la congresul PSD, ca se angajează ca în actuala guvernare sa fie construită "o autostrada cap-coada" și nu va mai tolera niciun fel de întârziere în acest sens."

Mai jos pe aceeași pagină de ziare.com o altă vrază care mă face să mă iau cu mâinile de cap.

"Obiectivul nostru principal, sa aducem mai mulți români în clasa de mijloc, produce deja efecte, dar el trebuie continuat", a afirmat Dăncilă.

http://www.ziare.com/vasilica-viorica-dancila/premier/dancila-spune-ca-in-actuala-guvernare-psd-va-fi-construita-o-autostrada-cap-coada-nu-stie-care-a-demarat-o-analiza-1567389

Am avut niște zile foarte proaste. Săptămâna trecută am fost foarte obosit după ce m-am întors dintr-o excursie de 1600 de mile (în km, înmulțit cu 1.6) făcute în 4 zile, unele la altitudini de peste 2000 metri după care m-a apucat și am reinstalat sistemul de operare pe calculator, fără să realizez că uitasem cum făcusem toate îmbunătățirile pentru ca acest calc să poată fi productiv și mai ales să nu mă enerveze sau distragă în timp ce citesc știri sau scriu pe sociale. În ultimele zile au folosit și două compresoare enorme, cu motoare cu benzină, cu care sau spălat clădirea de vizavi, altele.

De câțiva ani pe aici pe la complex oamenii și-au făcut un obicei și repară. Anul trecut și acum doi ani, un număr estimat de 1 milion de cuie au fost bătute în șindrilele noi de asfalt pe acoperiș cu ciocane pneumatice, timp de câteva luni pe an. Anul acesta, s-au apucat să repare "siding-ul" adică stratul de scânduri de lemn peste panourile exterioare ale pereților, în zonele putrede. Cuie, fierăstraie circulare, toată dimineața, de aproximativ o lună. Sâmbătă, când era liniște, au adus o mașină (furgonetă) cu aspirator din ăla de 100 de cai putere pentru spălat covoare cu aburi și au spălat covorul wall to wall în cel puțin două apartamente

După ce m-am uitat de mai multe ori cu atenție, oamenii par a fi japonezi deghizați în mexicani sau alți latino, chiar vorbind spaniola în felul cum vorbesc sud-americanii. Par a fi antrenați în a bate cuie pe note, adică după ce aud într-o cască probabil, și conectați la ceva care le spune când este oportun să facă zgomot, în funcție de undele mele cerebrale.

Sus, apartamentul care a fost complet remodelat în septembrie și octombrie anul trecut, unde au stat un tip și o tipă cu o mașină cu număr de California ce păreau însă ruși sau români, care au fost mai mult plecați, au început alte reparații. Azi dimineață am plecat în parc fiindcă nu mai suportam zgomotele, venise un mexican care pășea exact ca cei doi foști ocupanți, cu mult zgomot și scârțâială, iar acum în interior la mine este un fel de fum dintr-o sursă neidentificată.

Vineri dimineața, după câteva ore de bătut cuie în cap, exact vizavi, unde lucrează de cel puțin o săptămână la o bucată de siding 3x5 metri, ne-am luat lumea în cap și am plecat (Angela avea liber, a lucrat în ultimele săptămâni luni-joi, câte zece ore). Din Portland sunt cam 3 drumuri care duc la ocean. Unul mai în sud, la Lincoln City (99+18), unul mai direct, la Tillamook (6) și al treilea mai în nord, spre Astoria (26). Mai există și al patrulea, pe lângă fluviul Columbia (30), care ajunge tot la Astoria dar pe acolo nu prea am mers de mult.

Eram bucuros fiindcă Astoria e departe de cazinoul din Lincoln City și mă gândeam că poate vom urca sus pe deal unde este o columnă, după modelul celei al lui Traian și de unde se vede oceanul foarte departe și podul peste estuarul Columbiei, care face legătura cu statul Washington (a nu se confunda cu Washington DC, pe coasta de est) vechi de 53 de ani cu o lungime de 4 mile sau 6 kilometri și jumătate.

Pe drum mi-am dat seama cât de obosit sunt. Am ales traseul cu Jewell fiindcă acolo am văzut odată o turmă de cerbi chiar lângă drum, unde au un punct de observație, însă am mai fost de vreo 3-4 ori pe acolo și nu am mai văzut nimic (poate vine cineva și îi alungă înainte de a ajunge noi acolo).

La Astoria în timp ce ne uitam la niște vase mari care așteptatu să treacă spre Portland, Angela a devenit neastâmpărată, a luat telefonul și a început să caute cazinouri și a găsit unul mai la nord, la vreo 70 mile, unde nu am mai fost niciodată. Mie între timp mi-a venit ideea cu de ce nu pun ăștia niște eoliene pe vasele mari să mai scoată din consum, când vântul bate din spate sau lateral, adică 3/4 din timp.

Am pornit deci spre nord, pe un drum pe unde mai fusesem de vreo două ori dar nu am ajuns niciodată până acolo, la Shoalwater. Eram așa de obosit încât la un moment dat am tras la un popas și am ațipit câteva minute, deși dormisem 7 ore în noaptea precedentă (5 în noaptea dinainte). Oboseala venea de la drumul precedent de 1600 mile, instalat și reinstalat Fedora timp de o săptămână (plus scrisul obișnuit pe sociale) în timp ce în cap îmi băteau ciocane.

(Chiar acum în timp ce scriam am văzut că nu mai puteam suporta fumul din apartament dar nu aveam nici o idee de unde poate veni. M-am dus în spate și am văzut câteva găuri, umflături mai bine zis, de cârtiță lângă peretele din spate, din care unele în pământ foarte uscat, care nu mergea călcat cu piciorul. Nu îmi imaginez cum niște mici animale de pământ pot să ridice crusta aceea. La scurt timp după ce le-am astupa fumul de afară a dispărut, dar va mai trece un timp până va dispare și cel din interior. Bănuiesc că fumul a fost prezent toată dimineața, și deși am fost la o plimbare de o oră, nu mi-am revenit. Te trezești, vezi că ești puțin absent, nu-ți amintești nimic din ziua de ieri, te grăbești să mănânci ceva ca să nu crash de la diabet și pleci ca să scapi de zgomote. Pe drum alte faze, nu-ți mai regăsești nimic din ființa de ieri, nu mai ai timp).

La casino după ce am pierdut 20 dolari și am văzut că mașinile mergeau foarte prost (am ajuns amândoi la concluzia că ăștia au setări, în funcție de zi și de numărul de jucători și alte criterii) și după ce m-am jucat de-a v-ați ascunselea cu mai multe persoane pe acolo, din care un japonez angajat de-al lor, (când trec prin spate pe lângă cineva de undeva de după o mașină apare un "păzitor", ca să nu cumva să-i mușc de gât pe cei care sunt atenți la jocuri iar totul este filmat pe zeci de camere care probabil stream ajunge pe dark web undeva), m-am dus la bar și am cerut un coniac, cu sifon separat, nu m-a înțeles din prima fiindcă aici lumea nu bea nimic fără ghiață. În același context, adică fiind păzit din umbră, m-am dus la Angela care juca de zor, am băut amândoi din acel coniac, am mai jucat vreo 20 dolari, timp în care am observat că apa avea un gust ciudat, de ocean. Fiindcă spălau paharele cu apă dintr-o fântână care era contaminată cu apă de ocean, care conține o bacterie nitrificatoare, pe care o au toți peștii și care transformă de exemplu amoniacul din urina peștilor în nitrați și nitriți, niște săruri mai puțin toxice. (S-a scris mult pe tema asta, mie mai târziu mi-a venit ideea că e posibil ca unele populații, ca de exemplu japonezii care mănâncă mult pește crud să trăiască mai mult, din cauză că au mai puțin amoniac în sânge iar nitrații respectivi le protejează inima).

Deci după al doilea coniac dublu (70 ml) care a fost cu diet Coke care avea același gust și m-a costat 9 dolari ca și primul, am luat telefonul conectat la wi-fi (nu era semnal în zona aceea îndepărtată) și am căutat pe google maps un liquor store (În Oregon nu găsești decât în magazine speciale, liquor stores, în Washington doar magazinele mari vând pe raft) și am găsit unul la... 15 metri distanță și am pus google maps pe walk și am ieșit afară și am văzut că de fapt mă depărtam, am trecut strada, erau niște magazine pe acolo, m-am depărtat și mai mult, au început ăia să dea cu niște pocnitori de mi-a sărit inima din loc, erau niște artificii programate, dar pentru ziua următoare, mă rog, m-am întors înapoi și am găsit liquor store... chiar înăuntrul cazinoului. Ce funny ziceam eu în gândul meu după două coniace cu bacterie de pești.

(Știam cum miroase fiindcă o dată am încercat să-mi pun și eu un acvariu în Lake Oswego și am cumpărat-o ca supliment de la un pet store, și a început să miroase tot apartamentul a ocean, ceea ce nu era așa de rău, dar peștii se purtau ciudat fiindcă erau și ei afectați de fumul din apartament cred, cel care era 5% mai mare îl fugărea pe celălalt tot timpul prin acvariu).

Am intrat și a apărut un tip cu mustață gen Țiriac dar albă, destul de arătos, care mi-a explicat că e singurul liquor store din statul Washington care e într-un cazino bla bla patriotism local tipic american, cel mai, cea mai, singurul, etc., azi mi-am dat seama însă că tipul semăna mult cu tipul ăla din melodia cu limita de viteză 55, Sammy Hagar sau cum îl cheamă. Îl am aici în postarea aceasta chiar la sfârșit.

Mai era prin cazino o tipă sexoasă rău tare care deși părea cam speriată încerca să facă niște piruete, am văzut-o după și în magazinul de peste drum, unde am fost și am luat niște Spam, un fel de șuncă presată la conserve, după ce am mai băut niște coniace în mașină și mi s-a făcut foame. Pe moment am crezut că era o tipă locală de pe-acolo, sunt în zonă mulți nemți, irlandezi, scoțieni - Aberdeen, Kurt Cobain, dar azi am văzut niște poze prin știri și cred că era o celebritate mai măruntă. (Oare câte celebrități sunt în toată lumea și de ce lumea îi tratează pe toți ca pe dumnezeu și toți îngerii).

(apartamentul s-a umplut iar de fum, am fost afară și am mai astupat câteva găuri de cârtiță, sus cineva iar repară, cei doi care lucrează peste drum vorbesc tare în spaniolă cu cu o tipă din complex care "îi punea în temă", par alții deși seamănă cu cei de mai devreme, am găsit 3 grămăjoare de kk de câine, lângă garaje este un SUV al poliției din Tualatin care "îi păzea" pe cei care lucrează și sunt expuși la fum care pare a veni din apartamentul meu).

De la Shoalwater am plecat când s-a întunecat dar a condus Angela (eu nu mai eram în stare). Google maps care pentru noi e un fel de GPS, nu a vrut să ne mai ajute după ce am pierdut semnalul, dar am ajuns totuși la următorul cazino de pe traseu, Lucky Eagle, care e mult mai mare.

Foarte multe dacă nu toate mașinile care veneau pe drum din sens opus ne orbeau (oamenii în ultimul timp își modifică luminile la mașini, pun LED-uri în loc de becuri, faza mică e mai mare ca o fază mare normală). Curios că întâlnirile se întâmplă numai la poduri înguste, în curbe, pe vârf de dealuri, adică în momentele cele mai defavorabile.

Am mai stat câteva ore la Lucky Eagle, unde am adormit de două ori pe scaun, a venit un tip de la security și m-a trezit, nu ai voie să dormi într-un cazino, iar de acolo am condus eu înapoi acasă. În gândul meu am zis, când am văzut că am ajuns totuși acasă, asta e ultima dată. Azi am văzut pe google maps că am făcut 340 mile în total.

Ieri seară, după ce am scris postarea pe fb cu dezastrul militar al românilor în al doilea război mondial sub Antonescu, am citit o postare din Cațavencii, care așa cum ne-au obișnuit în ultimul timp, numai funny nu e. De fapt recenzia și anunțul unei cărți, care ca din coincidență a fost recent publicată. Jurnalul lui Iorga (între 38 și 40).

Din acest jurnal, real sau nu, descris în articolul cațavencian se desprinde o idee sau două majore. Că de ce lui Iorga nu-i era frică de legionari. Că de ce nu a plecat acesta în străinătate când a văzut ce se întâmplă.

Când eram în parc mi-a venit ideea unui răspuns drept care am scris toată postarea aceasta, ca să pot ajunge la acel răspuns. Bine puteam să scriu două fraze pe fb și era gata însă este o legătură subtilă între toate aceste evenimente descrise aici și tema jurnalului, și totul de o actualitate fantastică. De aceea m-am muncit atât să scriu în condițiile în care mi se închid ochii de la un fum ciudat aici în apartament.

Este cunoscut tuturor cum a acționat Iliescu, alți capi ai PSD, invocând în același timp (uneori chiar prin presa de opoziție) faptul că ei acționează respectând dorințele nerostibile ale unei anumite părți ale populației. Iar partea mai cu minte, care urmărea știrile și evenimentele, a crezut-o. Vedeți deja legătura? Încă nu?

Iorga cu memoria lui de elefant îi cunoștea pe toți și știa ce le poate capul și pielea. De aceea nu se temea. Cei care l-au ucis (dacă s-a întâmplat așa) au fost unii dincolo de periferia periferiei sau poate imaginari. Au fost alții, care acționau în numele unei idei care venea de la capii mișcării despre care cei mai mulți legionari credeau că poate prinde la unii. Coada ipotetică în acțiune după ideile unui cap format din impostori. Noua strategie socio-politică invizibilă a secolului 20 și iată, o bună parte din 21 and still going strong.

Cât despre autostrada lui Dăncilă, ea va fi construită, dacă acest guvern va sta la guvernare suficient de mult timp.

Thursday, September 21, 2023

September 21

12:32 Day equals night.

12:33 Subțiri aluziile. Clarence, leul sașiu, Nina și regele.

12:41 Sieben burgen. 7 sași. Să vă spun eu un mic secret. Burger King, MicDonalds nu sunt restaurante, sunt... un loc unde poți să mănânci în 5 minute o chiftea într-o chiflă cu un pumn de cartofi prăjiți. Ceea ce e o mare realizare pentru unii care nu știu să gătească nici măcar un ou (se găsesc ouă fierte și cojite la WinCo).

12:56 Tata. Man ce bătrână e tipa asta în realitate. Stătea la Indian Head la 2 metri de mine și i-am văzut toate ridurile, sunt mult mai multe ca în poză. Fața ei e practic făcută din riduri. Cred că ar putea să intre în Cartea recordurilor ca cea mai ridată ființă de pe planetă și asta include... Îmi spunea cineva când eram copil. Unguroaicele sunt foarte frumoase când sunt tinere dar când îmbtrânesc... Da se vede pe fața ei că bea vin roșu.

12:45 Fraze ridicole în cadrul unui fake news. O tipă violată de trei bărbați în regulă nu vine cu declarații în media, are nevoie de spitalizare, consiliere. Chestia a fost inventată pentru a combate postarea mea despre un posibil viol de pe un site pentru bărbați în neregulă. Era o tipă tânără, blondă cu ochi albaștri ce părea pierdută și 3 țigănași într-o pădure.

12:48 Mă enervează foarte tare și stau și mă gândesc, să spun ceva sau nu. M-am gândit și m-am gândit și a trecut ora zece seara în România, așa cum am făcut și în alte zile iar mâine vin ei cu altceva.

Se pare că au vârât în gura lui Iohannis nu număr de cuvinte cheie spuse recent de mine dar e foarte greu de crezut fiindcă singurul argument e sincronizarea și pe ansamblu frecvența mare de sincronizări cu ce scriu eu. De aceea trebuie să încerc să găsesesc și alte chestii în neregulă cu aceste știri.

Vulnerabil, în această frază. România este mai vulnerabilă din punct de vedere economic, demografic și militar decât Ucraina.

12:58 Sadova, Sadagura, Sandown. Au abandonat contractele pentru corvete după 7 ani de negocieri, în complicitate cu partea franceză, după principiul "În România nu funcționează nimic".

După ce am postat această imagine, m-am mai gândit și am ajuns să cred că Sadagura (Sadu guru) a fost centrul ințial al întregii civilizații indo-europene. Dar eram pe drum și mi-au trebuit 24 de ore să ajung să postez idea asta.

1:10 Apropo pentru cei ce încă nu cred că limba sanscrită a fost înrudită cu cea dacă, dacă nu identică, iată aici un alt tip de argument. Puteți introduce în dicționar și alte cuvinte asemănătoare direct din limba română, care eu nu mi le permit în limita acestui blog, să vedeți ce vă iese.

1:35 Maghiarii se pot gândi la orice, din unguri nu a rămas decât niște gene (recesive), nume ca Attila și partea aceea de limbă care provine tocmai din Australia, maghiarii sunt un miez, dar majoritatea celor care azi își spun maghiari sunt daci asimilați cultural și lingvistic. O limbă, probabil cea mai complicată din lume ce conține ceva din noongară, sumeriană, egipteană, sanscrită și nepaleză, toate aglutinate una peste alta.

Fraților și surorilor, uitați-vă în oglindă și spuneți-mi dacă sunteți șerpași.

Cineva mi-a spus asta acum 5 ani și nu am crezut, însă a folosit termenul de români. Ungurii sunt români, spunea dumnealui dar nu aveam cum să cred după cum mulți nu vor crede ce am spus mai sus. Treaba lor.

Secuii sunt un neam nepalez înrudit cu maghiarii, de fapt chiar clanul în care s-a născut Buda iar ceangăiichinezi chinezi veniți pe drumul mătăsii, maghiarizați, catolicizați, românizați, whatever.

Războnicii maghiari (mercenari magari de pe drumul mătăsii) și cei secui i-au prins pe românii amețiți, dezorganizați, după toată faza cu retragerea administrației romane și goții, la mijloc, în Transilvania unde au fost majoritari coloniștii romani veniți din tot imperiul pe când în estul Ungariei au fost daci puțin amestecați cu romanii. Și când au văzut că nu mai fac față au chemat sașii în ajutor, care se gândesc la Transilvania ca la Siebengurgen după cum eu mă gândesc la ea ca la Ardeal (ardha).

Câte milioane vorbesc româna și păstrează obiceiurile în Ungaria? Probabil până la un sfert din populație. O vedem după cei din administrație, media și entertainment de la noi (Ungrovlahia) TOȚI proveniți din minoritatea română nedeclarată din Ungaria.

Motivul pentru care Nicu Covaci chiar arată a dac.

"Maghiarii" ar trebui să se gândească puțin și la ei înșiși, folosind informațiile din blogurile mele. Dar sunt sigur că au făcut-o deja.

4:15 Husari sau dacii în evul mediu. Mai jos, un cal huțul.

10:54 Schinoussa Superfoods

11:00 Statul detestat. Darul de nuntă e o bază serioasă a familiilor și comuniunii sociale în România, nu vă puneți labele patrupede și pe ăsta. Și Ceaușescu a încercat.

11:15 Am fost afară să iau camera din mașina și m-a izbit un miros puternic de fum, probabil cocaină, ce venea din niște găuri în pământ. Una din ele singur nu era de cârtiță. Am călcat pe ele, mi-a intra piciorul într-una, am căutat pământ și am astupat-o și pe aia. Asta pentru că mi-am pus un coniac cu cola după o lună de abstinență. Dar nu mai rezistat, mai ales după toate fazele din ultimele zile.

11:20 Stăteam în parcare la Indian Head și mă gândeam. Și am văzut iar stâlpii de acolo și m-am gândit iar la aceeași chestie dar de data asta eram nerovs (pissed off) și am căutat camera și am făcut o poză.

După cum se poate vedea, un stâlp obișnuit care se termină în simbolul șarpelui obraznic (brazen serpent), cu o cameră normal, și un pedestal de beton cu o urmă de spirală pe el, de la forma de turnare. Ceea ce de fiecare dată normal îmi amintește de columna lui Traian după care invariabil mă gândesc la columna din Astoria.

Astoria este un oraș care și-a luat numele de la John Astor, un tip care teoretic a făcut comerț cu blănuri în Oregon după care a cumpărat terenuri în New York și a devenit foarte bogat.

Columna este tristă pentru că arată cucerirea indienilor de către invadatori (prin uciderea tuturor bizonilor, sursa lor de hrană). Cam la fel cu dacii de pe columna lui Traian.

11:45 Vegetables (prices) fall under the warm September sun. More Kali for less Kabbalah, but they're actually the same.

There was one more down arrow but i tried to avoid it thinking the symbolism may be attributed to the photographer (a trap) but now i know that wasn't the case. Now you all see what i keep talking about?

Thursday, November 14, 2024

November 14

1:05 AM Flares. Producție, agent termic, motoare.

1:15 Love Sting stinks.

1:45 Remember what i said about Rome (Roma) named after Lord Rama? Romulus, history or legend?

2:50 Could it be politics are a form of polytheism? Cause once are nominated in a position, they become god like figures, with powers and stuff. They also embed attributes, each different ones, pretty much like the gods of the past did. Personification if not deification.

Tory vs Labour is like Titans against Olympics, for God's sake. Dumuzid against Innana, and generally old generation gods against newer ones... And they do fight each other and they certainly campaign.

2:55 No matter how crazy an idea it seems, should google it first...

4:15 Proiectul ratat.

11:40 Poly... what? Astoria choking.

11:45 Trump daily. Pulling the plug carpet on uncle Elon? Get used to it. It's gonna be 4 long years.

12:05 Simion, a darker version of Putin? (Picture above).

12:18 În sfârșit m-am prins. Silviu care prigonea "a murit" la Bran. One of the best known however not in his lifetime. We owe it all to Bela Lugosi. Because of him, Bela (Baal, Beelzebub) name became synonym with Dracula.

It was all a diverting flare. Silviu was also present at IMU under the name Mihai (forgot last name) from APT, i believe CNC programming group (together with Ovidiu). He used to be sarcastic, trying to be funny. For a while, he was on my side. He kept criticizing IT dept saying they use the computer as an old printer (tiparniță).

BTW, in the US the name combination Billie Jean is synonym with liar or lies, because of Michael Jackson song of course.

All part of the semantics transferences, woven during the time of a century.

1:00 Another one in today's news. Pata Physical.

1:35 Lotus

Friday, May 31, 2024

May 31

12:15 AM Here is a snapshot of the 2019 July eq. Hour was 20:19, so the dots are significantly higher on  the diagrams. There was a smaller one right before, i will do that one tomorrow cause i think it happened at low pressure.

During this time of the year is most likely an eq will occur on West Coast, according to this theory to which i concur. However, i think atmospheric pressure is a factor. According to my theory, an earthquake may occur during the highest/lowest tides period of the year. So we got two days with highest probability, 4 and 5 June during low tide.

However keep in mind that 7 days atmospheric pressure forecasts are only 80% accurate towards the end of  the interval. I will update the post when we are within 3 days of the forecasted pressure drop.

Other factors i can think of are winds creating stationary waves and/or heavy traffic.

I tried to do my best before the window so i did it all manually with screenshots and stuff, because i am way behind, trying to do something automatic without any financing.

Also have a problem with my browser, it looks like i got at least a remote viewer on it. I tried everything to fix it. Need to reinstall Windows, tomorrow.

5:45 Hoping i'm gonna sleep better after it, i done a search... Then i looked in the blog and fb. The first time i publicized this was December 2016. I swear i had no idea... However, i wrote a bunch of stuff on g+, which i downloaded all before it went out. Maybe i should revive my old computer and look for it...

But i don't believe it really matters cause nobody will ever give me credit. And on top of everything, my theory also rebukes the tectonic plates theory... Also would not change the reality we're all facing...

Nevermind, it looks like the first time i wrote about this was October 2016 but at that time i did not have the connection with atmospheric pressure which came about one month later...

And one thing... How come NASA never turned this research into something real? And though i can't read the article, i bet they didn't quote this... Of which i didn't know myself until very recently...

6:12 Should have done it last night... It's either my browser is acting up or their server crashed...

Wondering why LOL. But i can do something. Look at the two charts and imagine the cursor also at July 4th, at 10:33 a.m. PST. Is PST the same ad the time used in the charts? And one more thing. Oceanic (and atmospheric) tides are behind terrestrial tides, by hours, according to some authors, and by minutes, according to others...

So both eqs in July 2019 happened on low tides. And yes, the periodic variations of BP (barometric pressure) are also due to of atmospheric tides (same Moon-Sun gravity acts on the atmosphere as well).

For prediction, should do charts for two days only for better resolution, but their server is now down...

8:00 AM Ever since i finished posting the above a song is playing in my head. The song was released in 1976, a year before of the great earthquake of 1977 Romania, which changed the course of history of Romania and Eastern Europe. "Pacepa defection" occurred one year later. (BTW he could not have written that book, it takes many years of immersion in American culture and English language and experience to be able to do that).

I was at the end of one week in bed due to flu, mainly due to poor nutrition, smoking, weather, and in that day (when i was getting better) i was reading in an almanac (by Romanian definition) about an ancient device for establishing an earthquake direction in China.

The song was played back then on Romanian radio and in discotheques. Is the conductor of that band Japanese by any chance?

Round face, what a looker, blue dress with fluffy little clouds like spots.

08:28 PM NASA says 50 minutes. But you know what? I can make a rough idea. I get the culmination hour of the Moon with Stellarium and then i look at tide heights.

Nevermind, i figured it from here. But it looks like i have to install Windows again cause it started again to double the links, and this happened after i re-installed Stellarium.

But before i do this, one more screenshot. According to this site, there is an almost 4 hours lag between Moon culmination and highest tide in Los Angeles. However, in Astoria, Oregon, the lag is negligible.

I guess in some place in between it could be 50 minutes. Why is this important? Because every time you look at a tide diagram in Los Angeles, you should look 4 hours behind the earthquake.
10:30 It was not Stellarium. It is Chrome itself. After i finished installing Windows (PC reset), unlike the first time today, it said could not update Chrome, should go and download it. It wasn't doing it before i did that. Doubling links that is.

Wednesday, April 29, 2020

Căutări google și alte probleme distincte

Am citit știrile din România. Ca în fiecare an, apare problema autotomiei Ținutului Secuiesc. Cineva, de obicei cineva din UDMR introduce un proiect de lege în parlament la începutul anului. După ce urmează un traseu mai lung sau mai scurt, proiectul pică după câteva luni sau sute de articole în media. Între timp, mii de români se frământă și își ocupă timpul care ar fi fost folosit mai bine în rezolvarea altor probleme.

M-aș fi agitat ca în alți ani, aș fi citat din  Constituție, etc.. Dacă nu aș ști că este doar un mod de a distrage. Sistematic, ca și sărbătorile naționale. Adică ciclic. Unii stau la cotitură și reciclează mereu și mereu toate prilejurile programate de a distrage atenția. Îmi vine aici în minte o melodie de Cindy Lauper (Gizi Fekete). Time after time.

Pe când autonomia românilor față de ocupația ocultă maghiară, ungară, secuiască, sarmațiană sau șerpiliană? Toate funcțiile publice și toate pozițiile de influențare prin artă și cultură sunt deținute de o versiune a speciei umane cu alte caracteristici decât cele pe care le știm noi. Inteligență, vivacitate, voracitate, colaborare tacită și absolută între ei și cine știe ce alte chestii. Un lucru e sigur. Ei ne citesc pe noi, noi nu îi putem descifra.

Am intrat pe un site și am văzut niște comentarii la un articol mai din josul paginii și am văzut că un tip care scria acolo (le spune postaci fiindcă comentaci nu rimează), nu știe să facă o căutare google pe imagini. Deci poți să intri și să scrii un comentariu dar nu poți să faci o căutare google?

Mergi pe stradă sau încet pe aleea din complex cu mașina. Destul de stresant fiindcă la orice colț pot apărea pietoni, care în SUA au prioritate absolută. Adică nici nu se uită când traversează aleea. La un moment dat apare o tipă sau un tip, care par sănătoși fizic, și se apleacă conștiincios în față sub un motiv oarecare, să ia ceva de jos etc. arătându-ți fundul, formând un fel de literă A cu picioarele. Dacă privești din profil, apare ca un echer. Dacă privești din spate, sau cum ți se oferă, apare ca un compas sau după cum am spus, litera A. Mergi mai departe, atent. Imaginea s-a săpat în subconștient.

În următoarele ore apare reacția psihofiziologică. Ți se blochează puțin digestia. Nu știu mecanismul, probabil nu îl știu nici ei. Dar te afectează în moduri multiple în următoarele ore, începând cu blocarea gazelor în intestin cu ridicarea diafragmei și a inimii. În funcție de starea de sănătate, oboseală, pot apărea probleme multiple care pot ține până la 24 de ore. De obicei, dificultate în respirație. Unele pot fi foarte grave. În România, la Bacău, eram încă student am ajuns odată la spital cu dureri groaznice de stomac și o doctoriță care probabil știa ce se întâmplă, mi-a făcut o injecție cu scobutil. Pe bază de scopolamină. Un medicament eminamente românesc, ca și algocalminul, antinevralgicul și polidinul. În jumătate de oră eram ok.

Odată însă în SUA, în jur de 2005 dar nu-mi amintesc acum exact, m-am culcat după ce am băut un pahar de vin. M-am trezit după o oră cu inima bătând foarte repede. Mi-am pus oximetrul pe deget. Aveam 180. Am sunat la 911. Afară totul era acoperit de polei. Am reușit să merg la toaletă ceea ce probabil mi-a salvat viață mai târziu. De obicei, când sunam, vene ambulanța în câteva minute (am mai spus, am avut ani când mergeam la urgențe în fiecare săptămână), dar atunci nu mai venea. M-am dus în parcare, cu oximetrul pe deget, care arăta cam același puls, spre 200, m-am urcat în mașină, care avea un strat de gheață pe parbriz, am deschis geamul, am scos capul pe geam și am pornit spre spital, care era la vreo 4-5 km pe autostradă. Din derapaj în derapaj, noaptea pe drumul pustiu, am ajuns în spatele mașinii poliției, care stătea la un semafor. Am ajuns la spital, un doctor șmecher m-a speriat și  mi-a spus că are un medicament foarte puternic și vrea să-mi facă o perfuzie. Nu știu de ce, l-am refuzat. Mi-au luat analize, ECG, pulsul era tot așa. Diagnostic pe ECG. Fibrilație atrială cu răspuns ventricular rapid. A venit și Angela, nu știu cum a condus pe gheața aia. La un moment dat a mai venit o doctoriță, neagră, atât de neagră și urâtă cum nu am văzut în viața mea. Am auzit-o vorbind cu doctorul care spunea: Trebuie să-l adormim, nu avem altă soluție. A venit doctorița aia spre mine și m-a împins într-o parte fiindcă eram în direcția unde vroia să meargă (eram în picioare, nu vroiam să stau culcat). M-am enervat așa de tare încât... imediat pulsul pe monitor a scăzut la normal. Stătusem cu puls în jur de 180 cam o oră și jumătate. Cred că pur și simplu erau gaze intestinale care au apăsat pe diafragmă și răsucit inima. De la vrăji. Și m-au salvat tot cu vrăji. Nu știu de ce au făcut efortul.

2015 toamna. Nu mult după ce m-am mutat aici în Tualatin. Vecinul de sus pe atunci semăna cu... Pacepa. Am fost undeva, am venit acasă, Angela a făcut niște pește cu mujdei. Am luat câteva înghițituri, mi s-a blocat mâncarea în esofag. Era a doua oară când mi s-a întâmplat faza. Am ieșit afară să merg la spital. Tipul de sus era în parcare și se uita la mine ca un judecător de inchiziție. Am ajuns la spital. La recepție era o tipă solidă, care a făcut un gest spre mine, nu știu, nu-mi amintesc exact. Ca și cum ar înghiți. În momentul acela am înghițit și eu, și cu multă durere (aveam esofagul foarte iritat, probabil de la praf după multe ore de plimbare în apartamentul de sus), bolul alimentar a coborât în stomac.

Faza s-a repetat de mai multe ori. Prima dată la ocean, în 2012, pe o plajă plină de călătorii care s-au dat jos dintr-o navă de croazieră, în Astoria (Oregon). Odată am stat 4 ore în așteptare pentru a intra la urgențe. Am ajuns în triaj. Tipa aia mi-a spus niște chestii, m-am enervat, m-am dus acasă și m-am culcat așa. Mi-a trecut noaptea în somn.

Am citit în mai multe ocazii. Dacă nu ai inima sănătoasă la o fază din asta poți să dai colțul.

Mă gândesc acum. Nu ți-ar putea aspira esofagul, la urgențe?

A doua oară când am fost la Festivalul OZN de la McMinville (unde se spune că odată, prin anii 60 a fost văzut un ozn). După, ne-am dus la cazino. Acolo mi-era foame și m-am dus la fast food unde am luat niște teryaki cu orez care stătuse multe ore sub becul acela și era cam uscat. Un tip tânăr, roșcat, jovial și rotofei la față, care astăzi știu sigur că era un actor din Ungaria, dădea cu mătura chiar când am înghițit primele dăți. Mi s-a blocat orezul acela cu carne în esofag. Am pornit înapoi. Pe drum, m-am oprit la un spital lângă aeroportul tot din McMinville. Am încercat să vomit în parcare, erau niște "mexicani" care se uitau urât la mine și n-am putut. Pe drum nu mă puteam gândi decât la ... chew back ah! (cred că trigger-ul a fost tipul ăla blond de lângă cărucior care își trăgea genunchiul la piept, ca într-o poziție de yoga). Am ajuns în sfârșit acasă. Am luat niște apă cu bicarbonat, am avut niște dureri îngrozitoare fiindcă esofagul era deja plin (înghițisem prea mult, de acord) după care esofagul s-a golit și mi-a trecut.

Deci există gesturi sau ansambluri de gesturi care pot provoca în general blocaje digestive. Sfincterele sau chakras. Mă îngrozește faptul că aceste gesturi, care pot fi unele din așa zise "semne masonice" pot fi făcute la televizor sau chiar prinse în fotografii pe site-uri.

Astăzi m-am trezit la ora 4 cu usturime pe esofag. Aceeași chestie. Însă din cauză că s-a repetat de atâtea ori, acum mă doare până și coloana. Mi-am amintit că am văzut cel puțin o tipă făcând gestul ieri aici în complex. Am stat jumătate de oră nemișcat. Am încercat să-mi amintesc cât e ora, ce am făcut ieri, câte ore am dormit (băusem câteva pahare la culcare). Am luat puțin bicarbonat, mi-a mai trecut, am citit știrile, m-am enervat, m-a luat iar. Am mai luat bicarbonat și mi-am pus perna electrică la spate. În câteva minute am simțit cum stomacul începe să se golească.

Afară, începând de când m-am trezit la 4, cânta pasărea spin. Se sincroniza cu respirația mea. În sfârșit a tăcut după 2 ore. Sus, am simțit câteva mișcări, după care, ca de fiecare dată, camera părea că se umple de un miros ca de ghips coclit (sulf, din pereții de panouri de ghips).

E 6 dimineața, a apărut lumina, Angela e trează, pleacă la servici. Pereții au început să vibreze de la o țeavă de eșapament modificată. Mă duc să iau o lanternă să examinez pereții să văd ce găuri au mai apărut ieri. După atâția ani, mi-am dezvoltat un fel de simț. Mă duc cu lanterna în mână în fața zonei de perete unde simt mirosul și îmi întreb intuiția. Oare unde  poate să fie gaura? cu o probă dentară (un cârlig ascuțit ca un ac cu mâner) palpez zona. Mici cratere suspecte acoperite de vopsea. De cele mai multe ori, găsesc o gaură. Unele apar vechi (numărul de chiriași în 40 de ani de când a fost construită locuința). O simplă gaură de pioneză care nu a fost acoperită și peste care s-a vopsit poate duce la umplerea camerei cu miros de perete, la vibrații. O repar cu puțin ghips, exact ca la dentist. Altele sunt noi, ca și cum ar fi fost făcute cu zi două înainte.

Am întrebat-o pe Angela dacă ține minte anul cu fibrilația. Am vorbit normal, dar sus a început în acea secundă vânzoleala. Ce e azi? Miercuri, cred că lucrează după amiază. Adică stă acasă până la 1 după amiază sau când se termină bursa (4 pe coasta de est).

E 7. Mi se face somn. Mă ducă să-mi fac un ceai de plante și mă culc. Îmi pare bine că mi-am mai golit povara cu amintiri neplăcute. În acest moment, niște izbituri puternice, ca și cum cineva s-ar fi împiedicat, deasupra.

10:45 AM. Am dormit suficient. Mintea mi s-a limpezit complet.

Ce am vrut și am uitat să mai spun aici.

Blocajul digestiv cu cauze pshiofiziologice pe termen lung poate duce la următoarele: Blocarea vărsării amestecului secrețiilor biliare/pancreatice, cu steatoză, pancreatită și diabet, din cauza presiunii crescute în abdomen. Constipație cronică. Hernie hiatală cu deschiderea semi-permanentă a sfincterului deasupra stomacului. Erodarea esofagului și inflamarea plămânilor, din cauza acidității crescute în stomac și deschiderea sfincterului cu esofagul, care permite vaporilor de acid din stomac să ajungă în plămâni. În funcție de nutriție, starea de sănătate generală, alți poluanți precum praf, se pot ajunge la infecții, pneumonii, etc..

Un tip special de poluanți ar fi enzime digestive ne-umane, proteaze de tip kallikrein, prezente în saliva cârtițelor, care le folosesc pentru a amorți un număr mare de râme, până la ordinul miilor pe care le țin vii cu lunile în niște galerii subterane, nu foarte adânc și care pot fi foarte aproape de locuința dvs.. Aceste enzime se combină cu praful și pot fi respirate, contribuind la auto-digerarea aparatului dvs. digestiv, după ce sunt eliminate din plămâni în esofag. Enzimele sunt niște substanțe foarte ciudate, de tip catalizatori, care se reciclează într-o reacție și în cantități extrem de mici pot conduce la reacții de descompunere a proteinelor prezente în mucoasa din esofag și stomac. Kallikreinele din saliva cârtițelor, care au evoluat și au devenit toxice, pot da și efecte neurologice, de exemplu o stare de amorțeală, lipsă a voinței dar și un high.

Este posibil ca sunătoarea (cunoscută ca și St.Johns Wort), care este cunoscută ca fi un inhibitor pentru anumite enzime, să fie un antidot. În medicina tradițională românească sunătoarea este folosită pentru tratarea afecțiunilor digestive iar în cea americană pentru depresie.

Wednesday, November 13, 2024

November 13

12:50 AM This guy also looks like a colleague from IMU, APT (Atelierul de Proiectare Tehnologică, Technological Design Dept). Mihai something. He probably just went back to Hungary.

In 1986 when i finished college, i had a "government repartition", (like all graduates) at IMU Bacău, because Angela was also in Bacău and i had Bacău residency on my ID card.

But when i went in there, right after, trouble. They did not want to hire me, because "it was too early". Should go in a vacation something, come back in a month. So i got mad and went to Ovidiu, knowing his father was a colonel in Securitate. However, it was what today are Jandarmeria, the equivalent of maybe SWAT in the US. Not the infamous repressive Securitate, or the State Police. Whatever. Maybe it was.

But doing so i got Ovidiu in trouble, cause he was already heading to one of then affordable for everyone Black Sea resorts and his father told him he should to the same as me. Start working. I told his father i would do the same if i was him whatever. That was really awkward. He told me to go back the next day.

The next day i got to talk to the Chief Engineer of the whole Design Department. He asked me, "generously", with a grim on his face, which department i want to work in, and i said, right away, Design, cause i had this experience with the newer computers and some CAD (Computer Aided Design) exposure during my last year in college.

I believe at the time they had 600 engineers and sub engineers in the Design department alone, mostly not doing nothing (no new products, not much need for design).

(No i never been friends with Ovidiu. He was the type... A bit shy, a bit jerk acting towards me like i was stupid or something. Not the kind would carry a long conversation. (Actually, i was pretty awkward, socially, ignoring too many things, a nerd some could say, but now they all respected me because of my computer skills and my position).

I remember when Ioana told us...

It all happened during those crazy days when all the guys in design were taken for a month or so in fall to help gathering the corn from fields. Belonging to the cooperatives as they were called. Manually. Not enough work force or machines at the cooperatives, corn would have been left on fields. Maybe a lesson for us all in the great Machine Tools company.

With sometimes beer at the end of the day at the restaurant at the end of the corn field. With outdoor tables.

One day (later, in a different place, near the airport). Me and Ovidiu were arguing about the concept of up and down in space and she intervened between us and said we should stop fighting. "You should be friends". I believe we looked perplexed at each other and started to laugh. For different reasons though.

And yes we went both to a party with her. Or was that a different guy. No, it was him and another guy Three guys, with the host, 4, two girls, one was picked by husband and i left early. After dancing with her on my shoulders though).

Once i got hired, i started to persuade my boss to create a CAD group. Some other people heard about.

All the machine tools companies in Romania (15 in total i believe, with thousands of personnel each, way too many for our needs) were subordinated to one so called Central of Machine Tools Industry or something.

Over there, there was this guy who had been given this task, implement CAD, so i got to work with him. Buy a mini computer, terminals, find a place in the main office building, things like that, select people which took me a couple of years. The IT department started a war with me, wanted us to become their subordinate.

Because they had an old computer, many people, and mostly because they did not want me to interfere with design and especially time allocated for each product, because... it all comes down to corruption, big bribe money for paying fictitious overtime for thousands of people.

Trouble is, the guy at the Central as i figured recently (last few years) was looking a lot like this guy, while my second boss at IMU (after we the CAD group have been moved to a different department), Preparation of Fabrication, was looking like this one.

I remember when i talked the first time with the Central guy after the Revolution (and last time i saw him). I was excited and stuff and he told me he saw too many of them revolutions. 4 i believe he said.

It was late 89 when i finished a software for generating the so called "technological files" that included the part for time allocation ("the norms") for each operation for a certain part. That meant workmanship. Pay. That day my boss talked to me on a corridor so no one can see and hear and told me to forget about.

Soon after (early 90) i quit and went to work with Angela and do accounting and payroll software because i knew there was no future in that company. They were too many in Romania, with too many people hired and outdated technology. Over there, my boss looked like...

Much better, i recon (how many parties, New Years, etc.). The Chief Financial Officer (contabil șef) looked like... In the IT department, my boss' right hand was...

But when i think today, i believe it was not that bad, the technological state of IMU. However, too many people were against me there. Others were hunting my position (though we haven't done much, with that project canceled) and without the guy from Bucharest i would have been lost soon.

Finding out all these clarified anything to me? At some point i still don't understand why, and especially why me? I believe it all started in college. They wanted me to familiarize with computers. Maye they did not know how the future might look like, but they knew it will be all based on computers. Look at the internet now. 

So they wanted me to be able to use a computer and tell all these stories now. Even if i use only a fraction of what i learned, i mean editing a blog post, uploading a picture, do searches?

2:40 I remember that day when we both (me and Ioana) ran away from the corn field, maybe an hour or two earlier. Stopped by a creek and washed our hands, belies and stuff (we were full of dust from hugging piles of dry corn stalks). Went at a table at the restaurant and ordered beer. It was a beautiful September evening i guess. That restaurant was also at the end of a city bus line.

Next day she showed me her belly and i showed her mine. It was full of blisters and stuff. I remembered and told her. That creek in the middle of the corn field smelled funny. Not convincing... I believe next time i saw her she was with a guy even taller than me.

3:00 If anybody is still guessing why i'm up all night? Simple, because it's so much more quiet... Few cars with loud exhaust, no traffic on the nearby freeway, no stepping upstairs. Too nice, i just can't give in to sleeping. Also, still mad about the last walk on the ceiling last night. Mad about the smell. Mad about lots of things.

3:30 I remember we did not have an outside line on the phones. I mean you could make an outside call, but talk first with the company's operator, and she would try the number and put you through. Buy the inter-city lines were clogged. You could wait hours.

When i was in a hurry, i went, like other people, in the Chief Engineer waiting room and ask for a favor to one of  his secretaries. Cause he had two.

One was young and cute as hell, the wife of engineer Ionescu, Head of Tools Production Department (who looked a bit like King Charles, when young, with a moustache), could just not get enough to look at her (mostly with my peripheral view, not to get noticed, but i remember, she had dark brown sleepy eyes) and the other old and ugly as hell, and i think she could have been... (link below).

Once there and gotten her approval, i would dial the number once, twice, 20 times. The key was not to hurry, to give some time to those electro-mechanical switches in those ancient centrals to move around between numbers... If i was lucky, i could have made my call within half hour.

One day i went in there right after Ioana and the secretary kept wiping the phone with alcohol after her and i believe it was a message to my subconscious, to stay away from Ioana... which BTW it worked.

3:50 Sunt cel puțin 2 feluri diferite de a te îneca cu mâncare... Spun pentru că le știu bine pe fiecare. Unul este disfagia. Mâncarea se oprește în esofag, nu mai coboară în stomac.

Cauza este un esofag iritat și dureros, ceea ce blochează mișcarea peristaltică care împinge mâncarea în stomac, combinată cu un stomac și intestin plin de gaze. Poate fi combinată cu aerofagie (înghițirea de aer), care este compresibil și "amortizează" acea mișcare de împingere în jos.

E foarte nașpa. Adică, încercați să vă imaginați. Mâncarea începe se circule în sus și în jos în esofag. Se aud zgomote ca și cum îți ghiorăie mațele. Dacă încerci să bei ceva, devine foarte dureros.

Eu odată am stat la urgențe 4 ore în starea asta, și m-au trimis așa acasă și eram foarte obosit și m-am culcat și dimineață m-am trezit ok. Se golise. Esofagul.

Am avut chestia de zeci de ori. Prima dată în 2012 cu măr nemestecat bine pe o plajă plină cu mii de turiști care coborâseră de pe o navă de croazieră, la Astoria, Oregon. Da, eram stresat de niște eșapamente și niște tipi cu detectoare de metal. O japoneză cu rucsac s-a uitat foarte foarte urât la mine chiar înainte de a mânca.

Orez uscat cu ardei iuți la un bar chinezesc la Spirit Mountain sau Thunder Valley Casino. Condusesem sute de mile când am ajuns acolo. Eram stresat și obosit. Orezul ăla stătuse acolo sub un reflector o zi întreagă cred. Am reușit să vomit în parcare.

Cel mai recent, azi. Dimineață. Am mâncat (molfăit) carne de vită cam uscată. Dar a trecut de la sine. Dureros, am simțit mâncarea coborând în stomac. Se întâmplă doar la primele înghițituri. După ce aciditatea din esofag s-a neutralizat cu mâncare, am mâncat ok.

Am înțeles de pe site-uri că poți face atac de inimă de la un asemenea episod. Mai ales dacă nu știi ce se întâmplă și panichezi. Practic, și o spun din foarte multe experiențe, în afară de senzația foarte nașpa, nu e nici un pericol imediat. Da, bine, îți poate crește tensiunea foarte mult, mai ales prin efect psihologic, iar dacă ai ceva cu inima...

Există un remediu, descoperit recent de mine. Faci o soluție foarte concentrată (saturată) de bicarbonat în apă, adică un sfert de pahar de praf și un sfert apă și iei o mică înghițitură. Asta ar trebui să neutralizeze acidul din esofag, fără a-l umple mai tare. Dispare durerea, mișcarea peristaltică funcționează iar.

A și încă un remediu. Două degete presărate cu sare, în fundul gurii. Însă mie îmi este greu să vomit, cred că sunt sub influență de botulinum mai tot timpul. A și este foarte greu să vomiți conținutul esofagului. Ai nevoie de o mișcare peristaltică, nu de presiune prin contractarea stomacului. Este alt tip de vomitat, dar se poate.

Preventiv. Dacă simți că ai acid în esofag (jigăraie) bea câteva înghițituri de apă cu bicarbonat sau simplu apă dacă nu ai bicarbonat, ca să se spele esofagul de acid înainte de a mânca ceva solid.

De asemenea poți să faci atac de inimă, dacă ai inima slabă, sau poți să te îneci, așa cum am pățit eu ultima dată, acum câteva zile, când mai eram și beat și am vomitat. Am fost foarte, foarte aproape.

Deci. Esofag iritat (jigăraie), mâncare uscată și condimentată. Gaze în stomac.

Al doilea tip este refluxul gastric. Se întâmplă numai în somn. Te trezești cu căile respiratorii blocate de mâncare ridicată din stomac. Se întâmplă fiindcă mănânci seara prea mult combinat cu gaze în stomac și intestin. Dacă nu reușești să respiri timp de un minut, normal faci atac de inimă. Stop cardiac. Whatever.

Deci în ambele cazuri diagnosticul poate fi atac de inimă, dacă doctorul care face autopsia omite să spună ca a găsit ceva în esofag sau pe căile respiratorii.

Remediu. Nu te culca cu stomacul plin și capul prea jos. Încarcă să scapi de gazele intestinale de cu seară. Nu mânca fasole seara.

Și într-un caz și în altul suspectez, pe deasupra, vrăji. Aplecatul înainte, cu fundul spre tine, mai ales când ești obosit și stresat. Declanșează un reflex care blochează eliminarea gazelor și în același timp crește aciditatea în esofag, prin stres. Efectul vrăjii durează ore sau până a doua zi.

Faza de la Spirit Mountain. 19 mai 2018. Un tip mătura pe lângă mese și se apleca mereu. Pe atunci nu știam chestia cu aplecatul. Am condus 2 ore până acasă așa. Am vomitat când am ajuns. Orez.

4:30 Atenție la condițiile de mediu. Poate aveți mucegai pe undeva și nu știți. Praf, dacă locuiți lângă un drum sau ați zugrăvit neprofesionist. Sunt o mulțime de situații în mediu care pot conduce la așa ceva. Un cuptor de aragaz sau chiar suprafață, murdar tot timpul. Da știu e greu de curățat.

Un frigider cu radiator ascuns dedesubt, plin de praf. Eu personal nu mai cred în ADD, toate tâmpeniile și nici măcar în anxietate. Este întotdeauna ceva legat de mediu, ceva ignorat de mult timp. O infecție dentară în stare latentă, cronicizată.

Chestia cu cuptorul de la aragaz. Am uitat chiar în seara asta două tăvi de pizza pe afară și mă simțeam anxios dar nu știam de la ce. În cuptor este bine să puneți o farfurie două întinse cu praf de bicarbonat care să absoarbă mirosul la sursă.

5:05  Faza asta e reală? Transferanță...

5:25 One more story with Ovidiu before Angela leaves and i go to sleep. Only to be awakened at 8 by those guys with the stairs... Don't know how i will survive the next couple of days, with all the health problems and stuff...

So i met with him at Casa Armatei (Army Club) in Bacău, was opened for everyone, not far from where i lived on Energiei St., drinking beer of course. And he told me a story heard from his colonel father from Securitate.

Those live shows with Păunescu. Poetry and folk music. One night, there was a power outage, and dozens of youth died during a stampede... Then Ceaușescu pulled the plug on him.

What else was happening. At some time during every show, Păunescu would ask the Police, Securitate, whatever, to leave the stadium or hall. And the next day the Police (Miliția how it was called) would find plenty of girls' panties in the last rows...

6:05 Autor Ioana Ion?

9:50 Slept about one hour or less. At around 8:30 they started outside with the power tools.

Asta indică faptul verificat de mulți ani că pompele de căldură furnizează mai multă energie decât consumă. După cum se precizează în articol, ele de fapt nu furnizează energie, ci mută energie dintr-o zonă a spațiului în alta.

De aceea se și numesc pompe de căldură. Aparatul de aer condiționat, frigiderul sunt tot pompe de căldură, iar ce numim astăzi pompe de căldură sunt de fapt aparate de aer condiționat inversate (cu radiatorul cald înăuntru). De fapt, sunt reversibile din construcție putând funcționa în ambele feluri, în funcție de anotimp.

Eu cred că ele pot fi folosite la construirea unui perpetuum mobile (da, de speța a II-a).

O pompă de căldură, cu un radiator cald și unul rece are total un transfer de energie cald-rece sau rece cald de până la 4 ori mai mare decât energia consumată.

Într-un proces spontan, energia se transferă întotdeauna de la cald la rece, cu creșterea entropiei. Într-o pompă de căldură, construită de ființe inteligente, energia se poate transfera de la rece la cald (răcind și mai mult partea rece, încălzind și mai mult partea caldă), deci cu scăderea entropiei.

Dacă putem capta această energie pentru a mișca un generator electric, s-ar putea obține de aproape 4 ori mai multă energie decât se consumă. Asta se poate face într-un sistem închis cu un motor Stirling, care funcționează cu o sursă rece și una caldă și are o eficiență de până la 45%, deci o astfel de instalație ar furniza un surplus de energie gratuită.

Bine, asta doar pentru a demonstra viabilitatea ideii. Cred că se pot imagina astfel de dispozitive mai simple și mai compacte.

Toate acesta au fost prevăzute într-un articol publicat în 1929 de savantul evreo-maghiar Leo Szilard, "Despre reducerea entropiei în sisteme termodinamice prin intervenția ființelor inteligente". Nu știu exact luna în care a fost publicat articolul, dar e posibil să fie înainte de declanșarea marii crize economice din 1929.

Este ciudată denumirea dată de Maxwell acelei ființe inteligente care separă moleculele calde și cele reci din experimentul său mental numit "Demonul lui Maxwell".

Noi toți am auzit de Maxwell din școala generală de la fizică. Transformarea energiei potențiale în cinetică și invers. Pendulul lui Maxwell.

Această denumire creează o barieră psihologică (de repulsie) pentru oricine aude. Și totuși, pe acest principiu de bazează funcționarea frigiderelor și dispozitivelor de aer condiționat, așa cum le știm de decenii. Rolul demonului lui Maxwell (poartă termică unidirecțională, diodă termică) în pompe de căldură îl preia suprafața de separare lichid-gaz.

În electronică, rolul demonului lui Maxell este preluat de diode care pot rectifica curentul alternativ și regulariza sensul de transport al energiei. Cred că este evident pentru oricine că electronii dintr-un circuit de curent alternativ au mai multă entropie decât cei dintr-un circuit de curent continuu (care circulă într-un singur sens). Posibile, yet not.

Aceste idei și discuții au fost suprimate timp de o sută de ani fiindcă ținta sau țelul actualei conduceri din vârful ordinii mondiale practic dorește distrugerea planetei prin încălzirea ei, pentru a îndeplini o profeție a lui Buda și pentru, conform credinței și filosofiei proprii, a închide ciclul tuturor reîncarnărilor (Nirvana pentru toți).

În continuare o demonizare a numelui Maxwell este făcută într-o melodie Beatles, ce re-prezintă un pata fizician în devenire (nerd) care acționează ca un ucigaș în serie (serial killer).

7:50 Zeroing in on Beatles. From cold to colder. In this song her stands for heroin, right?

Hey dude, refrain... Nothing else could heal your pain... Now go drink some water go and get her. It will only cost you six pence an arm and a leg.


10:40 Flares.

Maxwell serial killer.

Matrițe și scule (așchietoare).