Tuesday, June 23, 2026

11:40 Yes i read the news. Prime Minister Starmer. He was overdue for the move, however the reason he chose to do it today is the physical resemblance with... So it is a doubling. So is this news, for the same reason. The Hungarian professor from France.

Monday, June 22, 2026

June 22

11:27 George Simion (în caz că ați uitat).

3:09 Un om cu o misiune. Un lucru nu a reușit. Să ne atragă mai aproape de un război cu Rusia. Cine sunt cei doi bărbați angajați care au filmat drona de la Constanța? România are mai multe sisteme radar care ar fi putut detecta o dronă ca Sea Baby. De ce nu a auzit sau văzut nimeni drona care a zburat până în centrul Galațiului?

3:27 Apropo, bucățile alea de tablă îndoită de pe suprafața vălurită a corvetei recepționată de Dan face parte din sistemul anti-radar? Ce au vrut să acopere, faza cu radarele turcești de mai sus sau bătălia de la Cape Lookout?


Saturday, June 20, 2026

Friday, June 19, 2026

June 19

8:11 AM Today there is no market due to Juneteenth Day. Trump is unselling the deal, again. The deal would be good again on Monday. Or maybe it's a distraction from what i wrote here. Both? It all seem an event with at least two ends designed by a superior intelligence.

9:25 For the reason of THEM not wanting to see the match here, they kept it kinda confusing, we (i) didn't know for sure (and didn't really care) who was in charge in Iran until the signing of the deal at Versailles. And i was too d...n busy with the Church of Scientology.  

12:00 PM Eu nu fac jocuri de partid.

Thursday, June 18, 2026

June 18

8:30 AM Lor nu le e de guvern. De fapt guvernul funcționează foarte bine acum fără 6 miniștri, de la demisiile PSD și nu se prinde nimeni. De ce avem nevoie de hoți-șefi la cârma ministerelor?

În vârtejul emoțional creat de lipsa așa zisului guvern, ei găsesc timp să strecoare mesaje secundare, ceea ce e de fapt ocupația lor principală. În acest caz, e o lovitură, sau mai bine zis, o plesneală la ce am scris eu, mai mult din nostalgie, despre melodia făcută de vecina mea, care pusă lângă multe alte chestii poate să fie totuși o dovadă sau o parte din puzzle. Baby don't rush. (Nu te grăbi).

Motivul? Să creeze false asocieri în memoria publicului, pentru a deturna ideile care-i deranjează sau a devia atenția de la persoanele care le susțin.

S-a vorbit mult în ianuarie 1990 despre așa zisele "manipulări" și scenarii. Iată am  ajuns, după atâția ani, să descopăr (în mod dureros) modul principal prin care ei manipulează mințile publicului, și o fac într-un mod atât de eficient încât anulează orice idee din media (socială acum) care nu face parte din universul lor ideatic. Dureros fiindcă îmi văd în fiecare zi eforturile anulate.

Cât despre scenarii, ele sunt absolut tot ce se face și se spune pe scena politică din Ungro-Vlahia și nu lasă nimic la întâmplare, în cele mai mici detalii. Pentru asta, ei au scriitori și regizori, din care unul este Erno Polgar, iar altul a fost Iliescu și probabil sunt alții în locul lui acum. Ei ne scriu viața așa amărâtă cum e, crizele financiare și poalele ridicate.

9:40 Cât despre teoria mea. Dacă e adevărat că Veștea este un comentator sportiv din Ungaria, chiar dacă îl vor "aproba" în Parlament, unde agenții lor văd că au început să țină cont totuși de părerile susținătorilor (un proces democratic, indiferent de cine e acolo), le va fi greu să-l numească și să-l mențină.

Chestia e că nu mai au pe cine să pună care să nu fie recunoscut imediat ca actor sau altceva din Ungaria, de unde și criza. Parcă încep să-i compătimesc. Empatie. Ce vor face săracii? Până la urmă, o tragem noi fiindcă această "instabilitate" ne creează anxietate.

Dar sunt mai bune minciunile? Iar în ultimul timp, de la Orban și apoi rotativa Ciucă Ciolacu încoace, au început să pompeze masiv la datoria externă a României.

Și apropo. Iar întreb. Cine au fost cei doi bărbați angajați care au filmat drona din port de la Constanța?

11:00 O frază cu tâlc, căci în majoritatea cazurilor oamenii au probleme serioase (de percepție) în a deosebi imposibilul de improbabil. A și de ce trebuie să rezolvăm noi tot timpul mistere în politică și în viața noastră, ca Sherlock Holmes? Cine le plantează acolo, să crească și să înflorească?

11:50 În România am mai văzut amestecul executivului în legislativ (ordonanțele) sau politic în judiciar (Savonea) dar nu am mai văzut până acum o judecătorie să se bage în treburile unui partid, cu o celeritate (viteză) demnă de Cartea Recordurilor. Ok, s-a băgat, oamenii se pot judeca pe orice, dar orice hotărâre judecătorească mai ales de la nivel inferior poate fi atacată cu apel, nu? Poate cu aceeași celeritate? (nu că nimeni nu poate atinge sau doborî acel record).

12:52 PM Anticonstitutionnellement. Poate cineva sesiza Parchetul dacă cineva încalcă în mod repetat Constituția?

1:30 Şi câni mai bărbați (angajați)...

Eu  m-am prins ce face Nicușor Dan. Se dă interesant... Singura în stare a explica...

2:00 I know what happened...

3:15 Engram of the day. Trying to wash away the memory of cloned baby Hubbard from the post linked above.

9:09 PM