Friday, November 19, 2021

November 19

 3:11/1:11 Încă niște reflecții legate de guvernarea prin rotație (time shared, part time government). Un prim ministru "la termen" împreună cu guvernul său va putea face cam orice, fiindcă "opoziția", ceva care își pierde înțelesul în această situație, va închide ochii, știind că le va veni și lor rândul.

Odată creat acest precedent, în viitor vom putea avea parte de asemenea guvernări tot timpul, cu partidele parlamentare mari rotindu-și candidații, fiecare uimind alegătorii lor și ai celorlalți. Adică indiferent de alegeri, toți vor avea parte garantată la guvernare. A și o chestie. De ce oare vor toți miniștri pe ministerele cu bani mulți care dispar, gen Sănătate, Transporturi, Dezvoltare?

Într-un fel, situația era coaptă în direcția asta, cu partid minoritar la guvernare de atâta timp. Toți am crezut că PSD le-a dat guvernarea la PNL așteptând să-și rupă gâtul ori să se uzeze de uzură normală accelerată ca în România, în final s-a produs o altă situație, PSD cerșește de la PNL puțină guvernare din timpul ce le-a mai rămas până la alegeri. Pentru că toată lumea s-a supărat nu știu de ce pe USR. Ca și cum ei ar fi ceva alieni, nu de-ai noștri. Cu ei PSD ar putea scăpa de PNL și talentele lor. Pentru a vota un guvern este necesară o majoritate de jumătate + 1, adică PSD (110) + USR (55) + un independent ceva.

Mai e și faptul că au fost prea multe numiri în timpul lui Iohannis, el nu mai are cum să apar și să spună "am decis să îl numesc prim ministru pe Ciucă" și au ales varianta asta. Oare de ce îl vor EI atât de mult pe Ciucă acum?

Singura chestie nașpa cu Ciucă este că noi, care am văzut cam orice, nu știm la ce (trucuri noi) să ne mai așteptăm, nu am văzut de mult generali prim miniștri.

Despre improvizațiile constituționale și mai ales neconstituționale necesare împlinirii acestui nou aspect al democrației originale post decembriste, am mai scris.

Mai este cineva ca mine care crede că numitul Iohannis și-a folosit toți așii, popii, damele, valeții, nebunii și pionii, toate viețile, ca să folosesc un limbaj de gamers, a pierdut și ar cam trebui să facă pasul cel mare înapoi.

A Theory on Time Travel (and Time Traps)

I will try and hijack the original purpose of this image for my demonstration.

Question. Do humans time travel when they do actions that have no impact on the present and of which they will only benefit from in the future? During those actions, they actually live in the time frame those actions (will) have effect?

Let's say we have two objects, A and B with comparable masses and sizes, in an isolated system. Let's say object A is moving frictionless or with very little friction at a determined speed and direction. Then a human may intervene and place the object B in front of object A. There will be no more interactions between objects or human and objects until the time of collision, which will happen on a predetermined moment in the future. By placing, by an intelligent being, the object B in front of object A at a certain point on object's A trajectory, the path and trajectory of the object A will be changed in a predictable way, at a certain moment in the future, by an action done in the present or past with no further interactions in between those moments. More than that, at the time of collision, the path of object A it is altered by an action done in the past by the human (on object B).

Heaven is a Place on Earth

Down under? Where women glow and men plunder?

Naraka = Hell (south), Svarga (Sverige) = Heaven (north)

Thursday, November 18, 2021

November 18

12:24/10:24 Se vor termina vreodată așii, popii, damele, valeții din mâinile lor? Nebunii și pionii de pe tabla de șah? Be none, sin a lot.

9:22/7:22 Premieri prin rotație, prin înțelegere. O metodă de a scurta anticipat mandatul unui premier care oricum după decembrie 89 a fost în medie un an. O metodă de a lua de pe capul lui Iohannis dreptul și îndatorirea sa constituțională de numi premieri (după consultări cu partidele bineînțeles). Pentru că au fost prea mulți. 8. (Și totuși oficial tot el va face numirea. Pentru că nu există altă cale constituțională). O metodă de a minimiza până la bagatelizare orice răspundere a celor doi. O metodă de a-l aduce înapoi în discuții pe Ciucă, ca o stafie de  Halloween. Asta după ce Ciolacu însuși a spus acum trei zile că este exclus. La ce să ne mai așteptăm? Ostași, vă ordon...!?

De ce nu este constituțională numirea premierilor "prin rotație" care practic se realizează prin numirea la început a unui prim-ministru "la termen". Constituția spune că un prim ministru poate fi demis prin moțiune de cenzură (retragerea încrederii), anunțarea voluntară a demisiei (nu s-a mai întâmplat). Cum se va face schimbarea, practic? Primul din cei doi își anunță demisia în ziua în care este numit sau chiar dinainte? Parlamentul îi va retrage încrederea, la termen? Ambele cazuri par o bătaie de joc dpdv juridic, un afront (dispreț) la procesul constituțional de numire/demitere a primului ministru descris în Constituție. Articolul 106. Articolul 110.

Președintele, da. Conform Constituției, este ales la termen.

Un lucru e sigur. Legiuitorul, adică Iorgovan, poporul român (pe vremea aprobării Constituției referendumul era referendum, cu 50% electorat) nu s-au gândit la asemenea năstrușnicii.

Wednesday, November 17, 2021

November 17

9:30 Nașpa mi-a mai dat Attila încă o temă pentru acasă. O oră din viața mea. Am mai auzit asemenea tâmpenii și altă dată. Chiar acum câteva zile venise o tanti și spunea, cam neîntrebată, că anul acesta s-au strâns taxe "absolut" cu 40 miliarde mai mult ca anul trecut.

Bugetul e făcut din taxe (pe salarii, profit, TVA, etc.). Cele 40 miliarde reprezintă cam 10% din buget și era normal să se strângă mai mult fiindcă bugetul e mai mare anul acesta. Crește, ca orice. Nu există deci să nu fie bani.

Într-un timp chiar era o modă, un trend, un fashion. O dată, de două ori pe an. "Nu mai sunt bani pentru pensii". "Nu mai sunt bani pentru salarii profesori" etc., "guvernul trebuie să se împrumute", acum, iată, "se caută soluții juridice". În mărinimia lor, guvernanții vor găsi până la urmă bani, pe undeva, prin fondurile buzunarelor găurite. Nu fără emoții, care sunt tot fun-ul declanșat de această declarație a lui Attila.

Să încerc să explic. Juridic. Salariații Ministerului Sănătății sunt plătiți din Buget. Bugetul e stabilit prin lege, în fiecare an. Uitați-vă aici în pagina 12 a Bugetului Ministerului Sănătății, parte din Anexa 3 la legea din link-ul de mai sus. Cheltuieli de personal, 2.3 miliarde, din totalul de 19. Cseke se pare că are în gestiune două găuri negre, nu una! (Ministerul Dezvoltării, primul său interimat, Sănătății, al doilea).

Constituția spune clar. Nu se pot stabili cheltuieli în buget fără a se preciza sursa. Un buget care nu se închide (venituri egal cheltuieli) este deci neconstituțional. Ce e variabil la sfârșitul anului este deficitul. Diferența dintre venituri și cheltuieli. Bugetul deci se închide prin deficit. Deficitul este acoperit din împrumuturi. Nu pentru un minister, ci pe total. Totul este lege și contabilitate. Dar cui îi pasă, pe vremea aceea tot românul își taie porcul, bea vinul și e fericit. Dacia Felix, măcar o dată pe an!

Dar mai mult decât atât. Sunt ministere cu bugete uriașe (da, Bugetul se împarte, prin aceeași lege, pe ministere chiar de la începutul anului), ca de exemplu Ministerul Transporturilor, al Dezvoltării (unde ministru este același Attila, ai căror bani dispar pur și simplu, la fel ca partea care nu reprezintă cheltuieli personal de la Sănătate. Asta în timp ce pentru hrană, medicamente se cheltuiesc sume derizorii, de căteva milioane pe tot anul toate spitalele, câțiva bani pentru o masă adică. Nu mai vorbim de construirea de noi spitale, dotări, sau cel puțin obținerea autorizației SI (pentru Siguranța la Incendii) pentru orice spital din ogradă. "What can i get you, hunny" (honey, hon, hun)?

Încercarea lui Attila este una de tip clasic pentru artiști de genul lor. E vorba de vechiul truc de a acoperi o mârlănie cu altă mârlănie ("că oricum nu se prinde nimeni", lumea e prea îngrijorată de faptul că nu sunt bani la Sănătate, acum în pandemie ca să mai și verifice, și oricum nu se pricepe nimeni în afară de cei care contează). Double or nothing. Am venit și am spus că banii dispar de la Ministerul Transporturilor, Dezvolării, tot el vine și spune că nu sunt bani la Sănătate, unde tot domnia sa este interimar. Oare până când? A, ok. Un guvern demis nu poate fi demis încă o dată. Și nu dispare.

11:20 What University? Technical University, Iași, Romania?